reklama
reklama

Wybór szkoły nauki jazdy - na co zwrócić uwagę?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wybór szkoły nauki jazdy - na co zwrócić uwagę? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie W obecnych czasach posiadanie prawa jazdy to w zasadzie konieczność. Nie tylko ułatwia codzienne życie, ale także jest bardzo często wymagane przez pracodawców.
reklama

Oczywiście posiadanie dokumentu to jedno, zaś umiejętność prowadzenia samochodu oraz pewność jazdy - to drugie.

„Coraz częściej trafiają do nas osoby, które od wielu lat posiadają prawo jazdy, jednak mimo to boją się jeździć samochodem. Dlaczego? Powód jest prozaiczny - zostały w większości przypadków przygotowane wyłącznie do zdania egzaminu, a nie do sprawnej jazdy samochodem po mieście oraz poza nim. Takie sytuacje nie są niestety rzadkością.” – mówi Karol Juchniewicz, właściciel auto szkoły First Drive w Łodzi i wykwalifikowany instruktor techniki jazdy.

Dlatego wybór odpowiedniej auto szkoły jest tak ważny. Na rynku istnieje bardzo dużo szkół nauki jazdy (w samej Łodzi ponad pięćdziesiąt), a te prześcigają się w pomysłach jak przyciągnąć do siebie klientów.

Czym zatem powinniśmy się kierować przy wyborze odpowiedniej auto szkoły?

Niektórzy kierują się ceną, inni lokalizacją, jeszcze inni opiniami kursantów, którzy już odbyli kurs w danej szkole.

Cena nie jest najważniejsza

Element, który w pierwszej kolejności zwraca naszą uwagę to cena. Musimy pamiętać o tym, aby pytać nie tylko o cenę kursu ale także co wchodzi w skład podanej ceny. Często można spotkać się z kosztami ukrytymi, które zaskoczą nas w trakcie robienia kursu (przykładowo dodatkowa opłata za egzamin wewnętrzny). Wybierając szkołę, która oferuje najtańsze kursy, powinniśmy liczyć się z tym, że jakość takiego kursu również może być niższa.

Lokalizacja szkoły i stan pojazdów

Dla wielu osób bez wątpienia spore znaczenie ma lokalizacja szkoły – niektórzy kierują się odległością od miejsca zamieszkania, inni położeniem w pobliżu miejsca nauki/pracy czy też łatwym dojazdem komunikacją miejską. Ważniejszym jednak od samej lokalizacji może się okazać wyposażenie szkoły oraz wygodna sala wykładowa z niezbędnymi pomocami naukowymi, umożliwiająca przeprowadzenie szkolenia teoretycznego w sprzyjających warunkach – pamiętajmy, że czeka nas tam 30 godzin nauki. Zwróćmy także uwagę na stan pojazdów.
Kolejnym niezwykle istotnym aspektem jest jakość szkolenia teoretycznego i praktycznego oraz poziom przekazywanej wiedzy.

Dobra kadra instruktorska – klucz do sukcesu?

Dochodzimy do najważniejszego elementu czyli Instruktorów. Jaki powinien być dobry instruktor? I skąd mamy mieć pewność, że osoba na którą trafimy będzie w stanie odpowiednio przygotować nas do późniejszej bezpiecznej i pewnej jazdy po mieście oraz poza nim?

Na początek kilka praktycznych wskazówek co powinno obudzić naszą czujność:

  • skracanie czasu jazd (lekcja zajęć praktycznych trwa 60 minut, nie 45 jak ma to miejsce w przypadku zajęć teoretycznych)
  • załatwianie spraw prywatnych podczas jazdy
  • nie wyjeżdżanie poza miasto (wiele szkół w ten sposób próbuje oszczędzić paliwo, ze szkodą dla późniejszych umiejętności kursanta)
  • dopuszczanie do wsiadania za kierownicę bez wcześniejszego poznania przepisów ruchu drogowego
  • często zmieniający się instruktor (idealnym rozwiązaniem jest posiadanie dedykowanego instruktora, który od początku do końca będzie czuwał nad naszym przygotowaniem do samodzielnej jazdy)
To są sytuacje, na które bezwzględnie powinniśmy od razu zwrócić uwagę i domagać się respektowania swoich praw. Czym jednak powinien się odznaczać dobry instruktor nauki jazdy? Przede wszystkim powinien mieć duże doświadczenie, odpowiednie kwalifikacje, indywidualne podejście do kursanta oraz stoicki spokój, który pomoże nam skupić się za kierownicą w tym trudnym początkowym okresie nauki jazdy.

Dodatkowe kwalifikacje i uprawnienia – wyższa jakość szkolenia?

Warto wspomnieć także o dodatkowych kwalifikacjach, jakie mogą posiadać instruktorzy nauki jazdy, dzięki czemu przygotowanie kursantów do nauki jazdy samochodem będzie na pewno lepsze, a zakres przekazywanej wiedzy znacznie szerszy. Takimi dodatkowymi kwalifikacjami są z pewnością uprawnienia instruktora techniki jazdy.

Instruktor nauki jazdy vs. instruktor techniki jazdy

Zawód instruktora techniki jazdy powstał w celu podwyższenia poziomu kształcenia kierowców a tym samym poprawy stanu bezpieczeństwa na polskich drogach. Kompetencje instruktora techniki jazdy znacznie wykraczają poza wiedzę i umiejętności instruktora nauki jazdy w zakresie zarówno techniki jak i taktyki jazdy.

Co to oznacza w praktyce?

Zapełniając pustą kartkę, jaką jest kandydat na kierowcę, powinniśmy tworzyć tzw. kierowców defensywnych czyli kierowców, którzy będą wiedzieli, co może się wydarzyć, kiedy dodadzą za dużo gazu w zakręcie, jak skutecznie przewidywać zagrożenia oraz nie doprowadzać do sytuacji niebezpiecznych na drodze – mówi Karol Juchniewicz, właściciel First Drive. Dlatego, jako nowatorski ośrodek kształcenia kierowców w Łodzi, stawiamy na instruktorów techniki jazdy. Ich ogromna wiedza zdobywana w kilkunastu Ośrodkach Doskonalenia Techniki Jazdy w Polsce i w Europie Północnej pozwala nam wypuszczać kierowców świadomych oraz przewidujących. Za wzór stawiamy sobie skandynawski system szkolenia kierowców – kontynuuje.

Dodatkowo, instruktor nauki jazdy, zgodnie z prawem może szkolić jedynie kandydatów na kierowców, natomiast instruktor techniki jazdy może dodatkowo prowadzić jazdy z osobami, które posiadają już uprawnienia kierowców, ale z różnych przyczyn chciałyby skorzystać z jazd doszkalających.

Dostępność terminów jazd w auto szkole

To kolejny bardzo ważny aspekt. Wiadomo, że każdej szkole zależy na zdobyciu jak największej liczby kursantów. Jakie niedogodności mogą się z tym jednak wiązać? Największym problemem może się okazać dostępność terminów jazd oraz instruktorów. Dlatego zanim wybierzesz szkołę, dowiedz się z jaką częstotliwością będziesz mógł umawiać jazdy – najlepiej, gdyby taka informacja zawarta została także w umowie. Powinieneś mieć możliwość umówienia minimum 4 do 6 godzin zajęć praktycznych w ciągu tygodnia.

Jak widzimy, aspektów na które powinniśmy zwrócić uwagę jest bardzo wiele, wiele jest także potencjalnych problemów, z którymi możemy się spotkać.

Jak więc się ustrzec przed niewłaściwym wyborem?

Wybierając auto szkołę najlepiej kierować się, poza wyżej wymienionymi aspektami, także opiniami osób, które miały okazję zapoznać się z modelem pracy danej auto szkoły oraz podejściem do nauczania oraz do kursanta. Zapytajmy znajomych, sprawdźmy opinie w zaufanych serwisach, prześledźmy profil szkoły w mediach społecznościowych, a na koniec udajmy się osobiście na rozmowę w wybranej placówce, aby utwierdzić się w przekonaniu, że nasz wybór jest prawidłowy. Ważniejsza niż cena, lokalizacja czy stan pojazdów bez wątpienia jest jakość kursu, podejście do kursanta, wiedza instruktora oraz umiejętność jej przekazania.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama