Zabiegi laserowe w okulistyce: kiedy warto się na nie zdecydować i dla kogo są

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Zabiegi laserowe w okulistyce: kiedy warto się na nie zdecydować i dla kogo są - Zdjęcie główne

Zabiegi laserowe w okulistyce | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Laseroterapia jest coraz częściej wykorzystywana w medycynie. Zabiegi laserowe wyróżnia wysoka skuteczność i niewielka inwazyjność. Okulistyka również korzysta z możliwości, jakie daje nowoczesna technologia. Jakie zabiegi laserowe stosuje się w leczeniu chorób oczu? Dla kogo są przeznaczone? W jakich przypadkach warto zdecydować się na laseroterapię? Przeczytaj nasz poradnik i poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Zabiegi laserowe w okulistyce - podstawowe informacje

Laseroterapia w okulistyce należy do powszechnie stosowanych metod leczniczych. Dzięki nowoczesnym urządzeniom i odpowiednio dobranej wiązce światła zabiegi laserowe pozwalają skutecznie wyleczyć choroby oczu. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod laseroterapia jest małoinwazyjna, a przy tym bezpieczna. Zabiegi laserowe charakteryzują się niewielkim ryzykiem powikłań, ale dla zwiększenia bezpieczeństwa zabiegowego konieczna jest konsultacja lekarska. Przed skierowaniem na zabieg laserowy okulista ENEL-MED przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem w celu wykluczenia przeciwwskazań i wykonuje specjalistyczne badania.

Kto może skorzystać z nowoczesnych zabiegów okulistycznych?

Zabiegi laserowe umożliwiają skuteczne leczenie chorób oczu bez konieczności hospitalizacji i długiego okresu rekonwalescencji. Laseroterapia wykorzystywana jest w przypadku takich schorzeń jak:

  • Jaskra - w leczeniu choroby oczu, która może prowadzić do całkowitej utraty wzroku, wykorzystuje się dwa rodzaje zabiegów laserowych. W jaskrze zamykającego się kąta dobre rezultaty przynosi irydotomia laserowa. Zabieg polega na wytworzeniu przetoki w tęczówce i tym samym usprawnieniu krążenia płynu w oku. Selektywna trabekuloplastyka laserowa (SLT) pozwala uzyskać optymalne rezultaty w początkowej fazie rozwoju choroby. 
  • AMD - zwyrodnienie plamki żółtej to poważna choroba oczu, które zwykle dotyka osoby po 60. roku życia. AMD (z ang. Age-related macular degeneration) może mieć postać wysiękową i zanikową. W leczeniu AMD stosuje się pantokoagulację laserową siatkówki. Zabieg przeprowadzany na siatkówce oka polega na wytworzeniu ognisk koagulacji, co pozwala zahamować wydzielanie toksyn do oka, poprawić ukrwienie centralnej części siatkówki, co wpływa na znaczną poprawę jakości widzenia. 
  • Retinopatia cukrzycowa - powszechnie występująca choroba siatkówki, której przyczyną jest wysoki poziom cukru we krwi oraz nadciśnienie tętnicze. Retinopatia cukrzycowa może mieć łagodną postać nieproliferacyjną lub wiążącą się z ryzykiem utraty wzroku postać proliferacyjną. Dobre efekty leczenia retinopatii przynosi fotokoagulacja laserowa i panfotokoagulacja laserowa. Fotokoagulacja laserowa umożliwia usunięcie chorobowo zmienionych części siatkówki i tym samym poprawić widzenie. 

Zabiegi laserowe w okulistyce to bezbolesne, nieinwazyjne i skuteczne metody leczenia chorób oczu. Wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań pozwala zredukować problemy ze wzrokiem i szybko powrócić do codziennych aktywności. Wykluczenie przeciwwskazań, specjalistyczne badania znacznie zmniejszają ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, a stosowanie się zaleceń pozabiegowych pozwala uzyskać optymalne rezultaty laseroterapii. 

Oferta badań okulistycznych ENEL-MED

Centrum Medyczne ENEL-MED oferuje szeroki zakres badań diagnostycznych. Wiele z nich pozwala wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządu wzroku i wskazać konieczność wykonania odpowiedniego zabiegu przy użyciu lasera. Przeprowadzane w placówkach ENEL-MED badania diagnostyczne to m.in.:

  • gonioskopia - ocena wziernikowa kąta przesączania,
  • krzywa dobowa ciśnienia wewnątrzgałkowego - ocena parametru o różnych porach dnia,
  • badanie pola widzenia metodą progową, 
  • pachymetria - pomiar grubości rogówki,
  • trójwymiarowe obrazowanie struktur przedniego odcinka gałki ocznej za pomocą kamery Scheimpfluga - aparatu Pentacam,
  • badanie pola widzenia w strategii FDT,
  • USG oka i oczodołu,
  • ocena stanu siatkówki za pomocą tomografii optycznej OCT,
  • kapsulotomia laserowa,
  • biometria,
  • badanie OCT,
  • badania elektrofizjologiczne (PERG),
  • tonometria,
  • badanie angio-OCT siatkówki,
  • angiografia fluoresceinowa.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy