Reklama

Reklama

Jest zima, więc w pojazdach MPK Łódź musi być zimno? Spółka stanowczo zaprzecza

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

MPK Łódź Tym razem dyskusje wokół jakości usług oferowanych przez łódzkiego przewoźnika podgrzała… niska temperatura. W odpowiedzi na sygnały mieszkańców dotyczące braku ogrzewania w pojazdach komunikacji miejskiej, pracownicy MPK Łódź pokazali pismo, w którym spółka zachęca ich do oszczędniejszej jazdy. MPK Łódź pytamy, czy zalecenia mogą mieć coś wspólnego z temperaturowymi obserwacjami mieszkańców.

Reklama

Czy w pojazdach przewoźnika będzie równie zimno, co za oknem?

Pasażerowie korzystający w Łodzi z komunikacji zbiorowej w Łodzi nie mają łatwego życia, szczególnie w ostatnich miesiącach. Podwyżki cen biletów, brak punktualności, skracanie i zmiany tras kolejnych linii MPK Łódź w znacznym stopniu osłabiły zaufanie mieszkańców do usług transportu zbiorowego. 

Społecznicy z grupy ŁDZ Zmotoryzowani Łodzianie alarmują, że tej zimy możemy zmarznąć w tramwajach i autobusach MPK Łódź – takie sygnały aktywiści otrzymali od samych pasażerów. Z drugiej strony członkowie grupy powołują się na rozmowy z kierowcami, którzy opowiadają o zaleceniach spółki służących generowaniu oszczędności w zużyciu paliwa. Oprócz relacji pracowników, do aktywistów trafił dokument dotyczący wprowadzenia pilotażowego projektu, w myśl którego kierowcy będą nagradzani za ekonomiczną jazdę. Co kryje się pod tym pojęciem?

– Dostaliśmy na naszą skrzynkę wiadomości, w których pasażerowie skarżyli się na niskie temperatury w pojazdach, dlatego udostępniliśmy jedną z nich na naszym profilu. Po tym poście lawinowo zgłaszali się do nas pracownicy MPK Łódź, którzy przekazywali nam, że to odgórne zalecenie prezesa spółki i wielu z nich będzie oszczędzać na paliwie, aby w ramach tej oszczędności otrzymać odpowiednią nagrodę pieniężną. Niektórzy twierdzili, że webasta w ich autobusach są uszkodzone. Twierdzą, że istnieje możliwość, że dla zaoszczędzenia pieniędzy będą wyłączane – mówi Jarosław Kostrzewa z ŁDZ Zmotoryzowanych Łodzian. 

Społecznik podkreśla, że choć w dokumencie jest zapis, że spółka nie zaleca generowania oszczędności poprzez wyłączanie ogrzewania czy klimatyzacji, takie działania kierowców są praktycznie nieweryfikowalne. 

W galerii umieściliśmy zdjęcie przekazanego Zmotoryzowanym dokumentu.

Zimno w tramwajach i autobusach? Mamy odpowiedź MPK Łódź  

O rozwianie wątpliwości zasygnalizowanych przez mieszkańców i Zmotoryzowanych poprosiliśmy przedstawiciela łódzkiego przewoźnika. Rzecznik MPK Łódź potwierdza, że od 1 lipca funkcjonuje pilotażowy program nagradzania kierowców autobusów za ekonomiczną jazdę. 

– Polega on na stosowaniu przez kierowców zasad ecodrivingu. Ilość zużytego przez prowadzącego paliwa porównywana jest ze średnią dla danej linii, pory dnia oraz typu pojazdu. Kierowcy autobusów otrzymują premie w zależności od ilości zaoszczędzonego paliwa – tłumaczy Piotr Wasiak, rzecznik MPK Łódź - Dodam, że program nagradzania prowadzących za ekonomiczną jazdę nie ma wpływu na włączanie ogrzewania. Jest to weryfikowane przez systemy zamontowane w pojazdach.

Przewoźnika poprosiliśmy również o przypomnienie zasad dotyczących działania klimatyzacji i ogrzewania w tramwajach i autobusach MPK Łódź.

– W pojazdach wyposażonych w klimatyzację system klimatyzacji jest załączony w sposób ciągły przez cały rok i ustawiony w zależności od pory roku. W okresie zimowym na 18 stopni Celsjusza a w okresie letnim na 24 stopnie Celsjusza – zaznacza rzecznik. 

Rzecznik przekazuje, że zgodnie z wytycznymi ustalanymi przez Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi w innych pojazdach lub takich, posiadających dodatkowe systemy grzewcze, ogrzewanie uruchamiane jest w okresie zimowym trwającym od 1 listopada do 31 marca. System włączany jest gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej zera. Wyjątkiem są wagony typu 805Na, gdzie ogrzewanie uruchamiane jest przy temperaturze poniżej +5 stopni Celsjusza.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy