Reklama

Reklama

Kwarantanna paraliżuje zakłady pracy. ŁKA odwołuje pociągi. Co z MPK Łódź?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Michał Pietrzak

Kwarantanna paraliżuje zakłady pracy. ŁKA odwołuje pociągi. Co z MPK Łódź? - Zdjęcie główne

Na zwolnieniach lekarskich przebywa 150 kierowców i motorniczych MPK Łódź. Jak to wpłynie na organizację pracy i kursy? | foto Michał Pietrzak

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

MPK Łódź O sześć pociągów uszczuplono kursy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Powód? Absencja pracowników. Omikron szaleje w kraju, co wiąże się z kwarantanną, a także zachorowaniami. Zakłady pracy jeszcze dotkliwiej odczuwają skutki pandemii Covid-19. W MPK Łódź na zwolnieniach lekarskich, w tym na kwarantannie bądź izolacji przebywa 150 kierowców. Czy absencja ta przełoży się na zmiany w komunikacji miejskiej?

Reklama

Łódzka Kolej Aglomeracyjna zawiesza kursy pociągów

Kwarantanną w Łodzi objętych jest aż blisko 14 tys. mieszkańców (stan na 31 stycznia 2022). Odnotowano 645 zakażeń. Minionej doby wykonano prawie 2 tys. testów.

Kwarantanna czy zwolnienie lekarskie powodują, że zakłady pracy borykają się z problemami kadrowymi. Niektórzy szukają ludzi na tzw. "koronazastępstwo". Nie w każdej firmie da się przecież pracować zdalnie. Inni ograniczają działalność. Na taki krok zdecydowała się Łódzka Kolej Aglomeracyjna. Odwołano 6 z 237 kursów. Zmiany obowiązują od 30/31 stycznia do 12 marca 2022 r.

Odwołano następujące pociągi:

  • Łódź Fabryczna - Skierniewice (odjazd o 21:50)
  • Skierniewice - Łódź Fabryczna (odjazd o 5:50)
  • Łódź Widzew - Łęczyca (odjazd o godz. 22:29, skrócona relacja pociągu do stacji Zgierz. Dalej od Zgierza komunikacja autobusowa do Łęczycy i Kutna)
  • Łęczyca - Łódź Widzew (odjazd o 5:37, od Łęczycy do stacji Zgierz Północ komunikacja autobusowa, odjazd 5:22, dalej pociąg do stacji Łódź Widzew)
  • Łódź Fabryczna - Drzewica (odjazd o 17:44)
  • Drzewica - Koluszk (odjazd o 7:32).
"Staraliśmy się, aby wprowadzone zmiany były dla Państwa jak najmniej uciążliwe  oraz by jednocześnie pozwoliły zachować ciągłość pasażerskiego ruchu kolejowego w regionie. W przypadku wystąpienia kumulacji zachorowań  i konieczności dalszego odwoływania pociągów, zapewnimy bezpieczeństwo podróży, wzmacniając składy o największej frekwencji" - informuje ŁKA.

Dlaczego odwołano te konkretne kursy? Ruch ten odbije się zwłaszcza na tych, którzy pracują poza miejscem zamieszkania.

"Przy wyborze pociągów, które odwołano, łódzka kolej brała pod uwagę przede wszystkim możliwość kontynuowania podróży innymi jednostkami lub autobusami komunikacji zastępczej, uruchomionymi za wycofane połączenia kolejowe" - czytamy w komunikacie ŁKA.

150 kierowców i motorniczych z MPK Łódź na zwolnieniach lekarskich

Jak z kolei sytuacja wygląda w MPK Łódź. Jak poinformowała nas Agnieszka Magnuszewska, rzeczniczka spółki,  aktualnie na zwolnieniach lekarskich przebywa około 150 kierowców i motorniczych, w tym na kwarantannie bądź izolacji 27. Osoby na kwarantannie lub izolacji to 1,6 proc. wszystkich prowadzących. Spółka zatrudnia ich bowiem około 1700. 

- Nie ma zagrożenia, że absencja pracowników z powodu Covid- 19 wpłynie na realizację kursów - zapewnia Agnieszka Magnuszewska.

Jak radzą sobie inne miasta? W Płocku na przykład obowiązuje zasada "wszystkie ręce na pokład. Autobusy mogą poprowadzić mechanicy czy pracownicy nadzoru ruchu, którzy mają odpowiednie prawo jazdy i uprawnienia do przewozu osób. W Płocku zawieszono póki co kursy szkolne z uwagi na zdalną naukę uczniów.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy