Reklama

Reklama

Łódź. Na Bałutach powstaną trzy nowe murale inspirowane tematyką ekologiczną [zdjęcia]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Łódź. Na Bałutach powstaną trzy nowe murale inspirowane tematyką ekologiczną [zdjęcia] - Zdjęcie główne

Łódź. Do końca sierpnia na Bałutach powstaną trzy nowe murale inspirowane tematyką proekologiczną

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

MPK Łódź Łódź. Carne, włoski artysta, działający w przestrzeni Bałut w ramach programu rezydencji artystycznych Prezydent Miasta Łodzi, przyjechał tu na zaproszenie Fundacji Urban Forms i Bałuckiego Ośrodka Kultury. W wyniku tej współpracy powstaną trzy nowe murale, inspirowane ekologicznymi wyzwaniami współczesnego świata, a mieszkańcy Bałut wezmą udział w ekowarsztatach.

Reklama

Łódź. Dzięki współpracy z włoskim artystą na Bałutach powstaną trzy nowe murale

Pochodzący z Włoch Carne jest nie tylko artystą wizualnym, ale też ekoaktywistą, od dekady prowadzącym we współpracy z europejskimi uniwersytetami badania nad łańcuchami dostaw i rolnictwem ekologicznym. Jak sam deklaruje ekopodejście jest częścią jego życia, ale też twórczości.  W projektach takich jak „Nation of Ruins” czy „Minimal Vandalism” odnosi się do tematyki porażki systemu ekonomicznego czy zniszczenia bioróżnorodności.

 Bardzo zależy nam na tworzeniu wokół Bałuckiego Ośrodka Kultury społeczności mieszkańców świadomych ich wpływu na otoczenie, stąd wątki ekologiczne w programie naszych codziennych działań – podkreśla Monika Kamieńska, dyrektor Bałuckiego Ośrodka Kultury. – Propozycja Urban Forms, by w ramach miejskiej rezydencji artystycznej zaprosić Carne do Łodzi, wpisała się znakomicie w nasz sposób myślenia o miejskiej ekologii – dodaje. 

Carne stworzy mural inspirowany tematyką ekologiczną na ścianie Centrum Twórczości „Lutnia” Bałuckiego Ośrodka Kultury. Ale to niejedyne działanie artystyczne w ramach projektu.

Łódź. Nowe, bałuckie murale zostaną wykonane do końca sierpnia

– Do współpracy zaprosiliśmy też łódzkich twórców: Barbarę Olejarczyk i Adama Szczęsnego. Ich prace już wkrótce będzie można zobaczyć na budynku „Wyspy Kultury” – dopowiada Teresa Latuszewska-Syrda, prezes Urban Forms.

Barbara Olejarczyk to artystka malarka, projektantka graficzna i aktywistka miejska, w swoich działaniach skupiająca się na naturze, człowieku i miejscu. Maluje murale społecznie zaangażowane, angażując do ich tworzenia lokalną społeczność. Z kolei Adam Szczęsny to artysta wizualny, który w pracy twórczej w przestrzeni publicznej nie ogranicza się do jednego stylu czy tematyki.

Wszystkie murale będą gotowe do końca sierpnia. Już teraz natomiast organizatorzy ekorezydencji zapraszają mieszkańców Bałut na  ekowarsztaty artystyczne w Ośrodku Terenowym „Wyspa Kultury", mieszczącym się przy ul. Stawowej 28, w siedzibie XLII Liceum Ogólnokształcącego. W najbliższy piątek o g. 12.00 dowiedzieć się będzie można więcej na temat domowej ekologii i poćwiczyć twórcze przekształcanie niepotrzebnych już przedmiotów.

Projekt zakończy piknik artystyczny, który odbędzie się na początku września w Patio Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy