Reklama

Bilet jednodniowy czy 24-godzinny? Rozwiewamy wątpliwości pasażerów MPK Łódź

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Mateusz Kuligowski

Bilet jednodniowy czy 24-godzinny? Rozwiewamy wątpliwości pasażerów MPK Łódź - Zdjęcie główne

Jazda na bilecie jednodniowym skasowanym dzień wcześniej może skutkować karą | foto Mateusz Kuligowski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

MPK Łódź Niektórzy mieszkańcy miasta cały czas myślą, że w Łodzi istnieją bilety 24-godzinne. Zapoznajcie się z historią naszej Czytelniczki, aby podobna przygoda Wam się nie przydarzyła.

"Cudem uniknęłam mandatu"

Do redakcji TuŁódź zgłosiła się Czytelniczka, która postanowiła opowiedzieć swoją historię. 

- Jechałam ostatnio tramwajem i spotkała mnie niezbyt komfortowa sytuacja. Poprzedniego dnia skasowałam bilet jednodniowy i byłam pewna, że jest on ważny przez 24 godziny. Akurat pech chciał, że do tramwaju weszła kontrola. Pan, który sprawdził mój bilet, stwierdził, że jest on nieaktualny. Zaczęłam się tłumaczyć i mówić, że nie minął jeszcze dozwolony czas, a on stwierdził, że na bilecie jednodniowym można jeździć tylko do godziny 23:59 tego dnia, w którym się go skasuje. Byłam naprawdę bardzo zdziwiona, ale wybłagałam go, żeby mi odpuścił. Szybko podbiegłam do biletomatu i kupiłam inny bilet, który od razu skasowałam. Cudem uniknęłam mandatu, ale czy on rzeczywiście mi się należał? - pyta nasza Czytelniczka.    

Choć byłem pewien, że znam odpowiedź na to pytanie, postanowiłem sięgnąć do źródła. 

- Bilet jednodniowy jest ważny od momentu skasowania do godz. 23:59 tego samego dnia. Nie jest to bilet 24-godzinny - czytamy na stronie mpk.lodz.pl.

Aby rozwiać wszelkie możliwe wątpliwości, skontaktowałem się także z rzeczniczką łódzkiego MPK i zadałem jej kilka pytań.  

Jazda na bilecie jednodniowym skasowanym dzień wcześniej może skutkować karą

Bilety 24-godzinne zostały zastąpione jednodniowymi prawie 5 lat temu. Nowa taryfa zaczęła obowiązywać 2 kwietnia 2017 roku. Zdaję sobie sprawę z tego, że niektórym łodzianom mogą się jeszcze zdarzać pomyłki. Tylko jak często kontrolerzy spotykają na swojej drodze osoby, które myślą, że bilet jednodniowy jest ważny przez 24 godziny?

- Sporadycznie, w związku z tym, że bilety jednodniowe wprowadzono pięć lat temu i łodzianie zapoznali się już z obowiązującą taryfą biletową - informuje Agnieszka Magnuszewska, rzecznik MPK Łódź.

A czy jazda na bilecie jednodniowym skasowanym poprzedniego dnia może skutkować konsekwencjami?

- Tak, jest to podstawa do nałożenia kary. Bilet jednodniowy jest ważny od momentu skasowania do godz. 23:59 tego samego dnia. Nie jest to bilet 24-godzinny. Kara jest taka sama, jak w innych przypadkach, gdy pasażer podróżuje komunikacją miejską bez ważnego biletu. Opłata za brak biletu, posiadanie biletu nieważnego bądź brak dokumentu uprawniającego do bezpłatnego przejazdu wynosi 348 + 3,80 = 351,80 zł (z uprawnieniem do ulgi 348 + 1,90 = 349,90 zł). Jeśli opłata dodatkowa zostanie uregulowana w ciągu 7 dni od dnia wystawienia wezwania, kara wynosi  174 + 3,80 = 177,80 zł (z uprawnieniem do ulgi 174 + 1,90 = 175,90 zł) - dodaje Agnieszka Magnuszewska. 

Bilet jednodniowy jest szczególny, ponieważ jego data ważności upływa zawsze w dniu skasowania o godzinie 23:59. Dlatego jeżeli byśmy go skasowali minutę przed północą, to byłby on ważny tylko przez minutę. Aktualnie jego cena w przypadku strefy 1 wynosi 6 zł (bilet ulgowy) oraz 12 zł (bilet normalny). Ale koszt od 1 marca wzrośnie odpowiednio do 8 zł oraz 16 zł. Jeżeli mowa o strefie 1+2, cena biletu ulgowego wynosi obecnie 7,20 zł, a normalnego 14,40 zł. Od marca koszt wzrośnie odpowiednio do 10 zł i 20 zł.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy