Reklama

Reklama

Tramwaj na Kilińskiego w Łodzi. Mieszkańcy Chojen tylko z komunikacją zastępczą

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

MPK Łódź Po półtorarocznej przerwie wkrótce ma wrócić tramwaj na Kilińskiego, jednak nie na całej długości. Mieszkańcom Chojen nadal pozostaje komunikacja zastępcza.

Reklama

Ruch tramwajowy na Kilińskiego  w Łodzi wstrzymany na dwóch odcinkach

Ruch tramwajowy na Kilińskiego został wstrzymany w 2021 roku, chodzi o dwa odcinki: Jaracza - Narutowicza i Piłsudskiego - Chojny.

W maju 2021 roku w kamienicy przy Kilińskiego 49 doszło do katastrofy budowlanej. W zabytkowym obiekcie zawaliła się część stropu. Nadzór budowlany wydał wówczas decyzję o częściowej rozbiórce obiektu. Prace wykonano, ale ze względów bezpieczeństwa, z powodu złego stany technicznego budynku, który mógł się w każdej chwili zawalić, miasto zdecydowało o zamknięciu dla ruchu kołowego i tramwajowego odcinka ul. Kilińskiego od ul. Jaracza do ul. Narutowicza. 

Droga do całkowitej rozbiórki kamienicy nie była taka prosta. Zgodę na wykreślenie jej z rejestru zabytków wydał minister kultury, ale zaskarżył ją jeden z mieszkańców. Sąd administracyjny ostatecznie stwierdził, że decyzja ministra jest wiążąca, ale miasto musiało jeszcze czekać na opinię wojewódzkiej konserwator zabytków. Jak informują urzędnicy magistratu, czekali na nią 9 miesięcy.

Teraz ruch należy do nadzoru budowlanego, który musi potwierdzić zgodę na rozpoczęcie prac. Potrzebny jest jeszcze wykonawca rozbiórki. Tym zajmie się Zarząd Lokali Miejskich.

"Po rozbiórce kamienicy Zarząd Dróg i Transportu będzie potrzebował kilku dni na przywrócenie komunikacji miejskiej na ul. Kilińskiego, od ul. Narutowicza do ul. Franciszkańskiej - zapewnia UMŁ.

Przywrócenie ruchu na tym odcinku pozwoli jednak na kursowanie tramwajów na Kilińskiego do Milionowej. 

"Na ulicy Kilińskiego przy Milionowej budujemy nakładkę torową, która umożliwi tramwajom dwukierunkowym zmianę toru. Gdy tylko możliwe będzie wyburzenie zniszczonej kamienicy przy ul. Kilińskiego 49 będziemy gotowi na puszczenie tam tramwajów" - informuje MPK Łódź na Facebooku.

Kiedy remont skrzyżowania Kilińskiego-Przybyszewskiego w Łodzi?

Na Milionowej ruch tramwajowy będzie się zatem kończył. Przypomnijmy, że tramwaje z Chojen do skrzyżowania z Piłsudskiego zniknęły półtora roku temu przez stan skrzyżowania Kilińskiego z Przybyszewskiego. To będzie remontowane. Zarząd Inwestycji Miejskich planuje rozpoczęcie robót w tym miejscu na początku 2023 roku.

- Przebudowa skrzyżowania ul. Przybyszewskiego i ul. Kilińskiego wchodzi w zakres robót na kolejnym odcinku ul. Przybyszewskiego - od al. Śmigłego Rydza do ul. Grabowej. W tej chwili trwa uzgadnianie tymczasowej organizacji ruchu. Planowane rozpoczęcie prac to styczeń 2023 przy sprzyjających warunkach pogodowych - informuje Małgorzata Loeffler, rzeczniczka prasowa ZIM.

Jak zapewnia Tomasz Andrzejewski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi, tak jak obecnie, dalej na Chojny kursować będzie zastępcza linia autobusowa.

- A niech da pani spokój, prędzej człowiek umrze niż doczeka się tego tramwaju i sprawnej komunikacji w Łodzi - mówi Joanna Woźniak z Chojen.

Kiedy więc wrócą tramwaje na całej długości Kilińskiego? Temat będziemy monitorować.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy