reklama
reklama

Zmiana czasu na letni. Inaczej kursować będą nocne linie MPK Łódź

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Michał Pietrzak

Zmiana czasu na letni. Inaczej kursować będą nocne linie MPK Łódź - Zdjęcie główne

W weekend 26-27 marca inaczej kursować będą autobusy MPK Łódź | foto Michał Pietrzak

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

MPK ŁódźW nocy z soboty na niedzielę (26/27 marca) przesuniemy wskazówki zegarów z godz. 2 na 3. Trzeba się liczyć ze specjalnymi rozkładami jazdy linii nocnych autobusów MPK Łódź. Szczegóły w artykule poniżej.
reklama

W nocy z 26 na 27 marca przestawiamy zegarki o godzinę

Przyszła wiosna, a wraz z nią zmiana czasu. To niezbyt dobra informacja dla tych, którzy lubią pospać. Na szczęście niedziela dla wielu jest wolna. 

Zmiany czasu mają spowodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego. W 2018 roku Unia Europejska przeprowadziła internetową ankietę, z której wynikało, że ankietowani są w większości za zaprzestaniem zmian czasu. W marcu 2019 Parlament Europejski zatwierdził plan zniesienia zmiany czasu w państwach unijnych od roku 2021. Nowe zasady nie weszły jednak w życie. Teraz piłeczka po stronie Rady Unii Europejskiej.

Dyskusja na temat zasadności zmiany czasu w Unii Europejskiej toczy się od kilku lat. Konsultacje publiczne przeprowadzone przez Komisję Europejską wśród Europejczyków w 2018 roku wykazały, że 84 proc. respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu. Zebrano w nich 4,6 mln odpowiedzi (największą liczbę w historii). Zwolennikami rezygnacji z dwukrotnej w ciągu roku zmiany czasu okazali się też Polacy. Z badania CBOS przeprowadzonego w marcu 2019 roku wynikało, że przeciwko temu dotychczas stosowanemu rozwiązaniu opowiada się ponad trzy czwarte ogółu badanych (78,3 proc.), podczas gdy za jego utrzymaniem optuje jedynie 14,2 proc. Przeważająca większość dorosłych Polaków, przy przejściu na jeden czas, preferowała czas letni środkowoeuropejski zwany czasem letnim. Za tym wyborem opowiada się ponad 74 proc. respondentów.

reklama

Komisja Europejska - na prośbę obywateli, po rezolucji PE, a także w oparciu o szereg badań naukowych - we wrześniu 2018 roku zaproponowała więc rezygnację z sezonowych zmian czasu. Prace nad projektem przerwała pandemia COVID-19.

Badań dotyczących wpływu zmiany czasu na nasze zdrowie, samopoczucie, środowisko i gospodarkę nie brakuje. Badania zużycia energii elektrycznej w stanie Indiana (USA) wykazały, że po wprowadzeniu czasu letniego rachunki mieszkańców za prąd wzrosły. Z kolei badania prowadzone w Kalifornii dowodziły, że w tym stanie zmiana czasu nie powoduje zmian w zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Japończycy wyliczyli, że stosowanie czasu letniego może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 400 tys. ton i pomóc zaoszczędzić do 930 mln litrów paliwa. Ponadto przyczynia się do spadku liczby ulicznych kradzieży o 10 proc.

reklama

Jak tłumaczył w rozmowie z PAP dr Michał Skalski z Poradni Leczenia Zaburzeń Snu przy Klinice Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, zmiana czasu najbardziej dotyka ludzi, którzy mają problemy ze snem lub mają zaburzony rytm okołodobowy. Zaznaczył przy tym, że choć sama zmiana czasu nie jest zwykle główną przyczyną problemów zdrowotnych, to rezygnacja z niej mogłaby oznaczać pozytywne konsekwencje. "Podział na czas letni i zimowy to jeden z wielu czynników zewnętrznych wpływających na jakość ludzkiego życia" - mówił dr Skalski.

Ustalenia dotyczące czasu letniego zostały wprowadzone przez państwa europejskie w ubiegłym wieku. Celem było oszczędzanie energii, w szczególności w czasie wojny i podczas kryzysu naftowego w latach 70. XX wieku. Od 1980 roku stopniowo przyjmowano przepisy znoszące rozbieżne harmonogramy krajowych zmian czasu.

reklama

Wprowadzenie czasu letniego, tj. przesuwanie wskazówek zegarów o godzinę do przodu w okresie wiosenno-letnim, jako pierwszy proponował podobno Benjamin Franklin w XVIII wieku. Miało to pomóc lepiej dopasować czas aktywności człowieka do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego i przynieść oszczędności. Dlatego też czas letni określa się w języku angielskim, jako "czas oszczędzający światło dzienne". W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949, 1957-1964, a od 1977 r. stosuje się ją nieprzerwanie. 

Zmienią się kursy linii nocnych w Łodzi

W związku ze zmianą czasu z zimowego na letni, mamy ważne informacje dla pasażerów MPK Łódź.

reklama

Według specjalnych rozkładów kursować będą linie:

  • N1A,
  • N1B,
  • N2,
  • N3A,
  • N3B,
  • N4A,
  • N4B,
  • N4C,
  • N5A,
  • N5B,
  • N6,
  • N7A,
  • N7B,
  • N8,
  • N9.
MPK Łódź informuje również o zmianie tras i rozkładów jazdy w weekend. Chodzi o linie nr: 3B, 15, 17. Będą także obowiązywać inne godziny odjazdów linii nr Z11. Jednocześnie zostanie uruchomiona autobusowa linia zastępcza Z15.

Trasa Z15: Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki– Rzgowska, Paderewskiego, Politechniki, Żeromskiego, Skłodowskiej Curie – Skłodowskiej Curie/Gdańska.

Skłodowskiej Curie/Gdańska – Gdańska, Kopernika, Żeromskiego, Politechniki, Paderewskiego, Rzgowska – Instytut CZMP.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama