Reklama

Reklama

Ciężarówka bez badań technicznych na drodze. Wysokość kary może zszokować

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Na sygnale Policjanci z łódzkiej drogówki zatrzymali do kontroli jedną z ciężarówek. Okazało się, że samochód poruszał się bez ważnych badań technicznych, a jazda nie była rejestrowana. Szczegóły poniżej.

Reklama

Nierejestrowana jazda ciężarówki

Jak wiemy z oficjalnego komunikatu umieszczonego na stronie lodz.policja.gov.pl, 12 kwietnia funkcjonariusze z łódzkiej drogówki prowadzili nadzór na ulicy Strykowskiej pod kątem nieprzestrzegania przez kierowców ciężarówek czasu pracy. Około 6:35 mundurowi zatrzymali do kontroli samochód marki volvo. Funkcjonariusze sprawdzili stan techniczny pojazdu oraz czas pracy kierującego.

Po analizie danych z tachografu oraz z karty kierowcy okazało się, że ani na tachografie, ani na karcie nie była rejestrowana jazda. Mundurowi ustalili, że od dnia 11 kwietnia 2022 roku do momentu zatrzymania pojazdu zapisywany był jedynie "odpoczynek". 51-letni kierowca przyznał się policjantom, że przed wyjazdem z magazynu jednego z marketów podłączył magnes na impulsator, aby urządzenia nie odczytywały, że ciężarówka jest w ruchu.

Poza tym kontrola dokumentów samochodu wykazała, że ciężarówka od stycznia 2022 roku nie została poddana badaniu technicznemu w wyznaczonym terminie. A zatem nie powinna w ogóle poruszać się po drogach. 

- Mundurowi za naruszenia Ustawy o Transporcie Drogowym nałożyli na kierującego mandat karny w wysokości 2000 złotych oraz zatrzymali mu prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Ponadto sporządzili protokół kontroli, który został przesłany do Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego celem wszczęcia postępowania administracyjnego wobec przedsiębiorcy, któremu grozi kara do 14 000 złotych - informuje mł. asp. Jadwiga Czyż z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łodzi. 

W oficjalnym komunikacie umieszczonym na stronie lodz.policja.gov.pl łódzka policja przypomina:

  • Zgodnie z Ustawą Prawo o ruchu drogowym – art. 135 ust. 1 pkt 2a lit. c policjant zatrzymuje prawo jazdy za pokwitowaniem w przypadku ujawnienia podczas kontroli drogowej kierującego, który wbrew obowiązkowi nie rejestruje za pomocą tachografu na wykresówce lub karcie kierowcy wskazań w zakresie prędkości pojazdu, aktywności kierowcy lub przebytej drogi.
  • Ponadto, zgodnie z Ustawą o Transporcie Drogowym, za podłączenie do tachografu niedozwolonego urządzenia, niewłaściwą obsługę lub odłączenie homologowanego i sprawnego technicznie tachografu, skutkujące nierejestrowaniem aktywności kierowcy, prędkości pojazdu lub przebytej drogi oraz korzystanie przez kierowcę z niedozwolonego urządzenia przeznaczonego do podrabiania lub przerabiania danych rejestrowanych przez tachograf grozi kara grzywny w łącznej kwocie 2000 złotych.
CZYTAJ TAKŻE: Sprawca rozboju zatrzymany! 19-latek odpowie za kradzież i posiadanie narkotyków

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy