Podrabiane produkty lecznicze w Polsce
Jak wiemy z oficjalnego komunikatu umieszczonego na stronie cbsp.policja.pl, funkcjonariusze z Zarządów w Poznaniu oraz w Bydgoszczy Centralnego Biura Śledczego Policji pracowali kilkanaście miesięcy nad ustaleniem członków zorganizowanej grupy przestępczej, ich sposobu działania, miejsca przechowywania produktów leczniczych, źródła ich pochodzenia, a także sposobu legalizacji pieniędzy, które pochodziły z nielegalnej działalności. We współpracę zaangażowano Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych działającym przy Komisji Europejskiej w Brukseli (OLAF).
- Wszystko wskazywało na to, że kilkadziesiąt osób działających na terenie Poznania i okolic, w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, od co najmniej stycznia 2018 roku mogło sprowadzić z Azji, przez kraje Unii Europejskiej do Polski, dziesiątki ton podrobionych produktów leczniczych największych światowych koncernów farmaceutycznych. Produkty te dalej sprzedawane były za pośrednictwem stron internetowych do odbiorców indywidualnych w Polsce i poza granicami kraju - czytamy na stronie cbsp.policja.pl.
Pieniądze, które pochodziły ze sprzedaży tych specyfików, trafiały na specjalnie utworzone rachunki bankowe. Potem inwestowano je w mienie, które już w części zabezpieczono. Ustalono również miejsce przechowywania oraz przepakowywania tych nielegalnych produktów. Grupę rozbito w zeszłym tygodniu jednocześnie w kilkudziesięciu miejscach w Poznaniu, w powiecie poznańskim oraz w okolicy Łodzi. W akcji wzięło udział ponad 200 mundurowych CBŚP z Zarządów: w Poznaniu, Bydgoszczy, Łodzi, Gorzowie Wielkopolskim oraz policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, a także Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. W trakcie przeprowadzanych działań zatrzymano 34 osoby.
Policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań
Oficjalny komunikat umieszczony na stronie cbsp.policja.pl zawiera również inne szczegóły dotyczące tej sytuacji. Podczas przeszukiwań funkcjonariusze przejęli komponenty, które służyły do produkcji leków, setki tysięcy opakowań z produktami leczniczymi, a także półfabrykaty do ich produkcji. Łączna wartość tych rzeczy to co najmniej 40 milionów złotych. Zabezpieczono m.in. leki największych koncernów farmaceutycznych na świecie, w tym środki na potencję, produkty anaboliczne i hormon wzrostu. Ponadto przejęto 200 litrów podrobionego spirytusu oraz ponad 2 kg marihuany.Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono:
- ponad 250 tys. zł
- prawie 13 tys. euro w gotówce
- rachunki bankowe
- pojazdy warte ok. 700 tys. zł.
- W Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu, 27 osobom przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym 2 osobom zarzut kierowania nią. Zatrzymanym grozi odpowiedzialność karna m.in. za sprowadzanie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób poprzez przechowywanie, wprowadzanie do obrotu, odpłatne udostępnianie czy import sfałszowanych produktów leczniczych oraz prania pieniędzy. Siedmiu zatrzymanym przedstawiono zarzut pomocnictwa prania pieniędzy pochodzących z przestępstw - czytamy na stronie cbsp.policja.pl.
Wobec 17 zatrzymanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. Sprawa jest rozwojowa, a funkcjonariusze nie wykluczają następnych zatrzymań.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.