Reklama

14. emerytura. Wiadomo, kiedy ZUS będzie wypłacał pieniądze. Zobacz, ile dostaniesz

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

14. emerytura. Wiadomo, kiedy ZUS będzie wypłacał pieniądze. Zobacz, ile dostaniesz - Zdjęcie główne

Pieniądze są wypłacane z urzędu, nie trzeba składać żadnych wniosków | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, kiedy zaczną się wypłaty 14. emerytury. Według szacunków Ministerstwa Rodziny, pieniądze trafią do ok. 9 mln osób.

Senat przyjął ustawę o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. „Czternastkę” otrzyma w tym roku ok. 9 mln osób, z czego 7,7 mln seniorów dostanie wypłatę w pełnej wysokości, czyli równą minimalnej emeryturze.

Do kogo trafi dodatkowe świadczenie?

Pieniądze przysługują osobom, które mają prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie: emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. `Jak poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wypłata "czternastek" będzie w tym roku zastosowana do:

•    emerytur i rent w systemie powszechnym,
•    rolników,
•    służb mundurowych,
•    emerytur pomostowych,
•    świadczeń i zasiłków przedemerytalnych,
•    rent socjalnych,
•    nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych,
•    rodzicielskich świadczeń uzupełniających,
•    rent inwalidów wojennych i wojskowych.

ZUS dodaje, że w przypadku, gdy jedna osoba ma prawo do kilku świadczeń, otrzyma tylko jedno, dodatkowe świadczenie roczne. 14. emeryturę rząd dołoży także do renty rodzinnej, do której uprawniona jest więcej niż jedna osoba. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.

Kiedy i jakie kwoty zostaną wypłacone

"Czternastka" jest dodatkowym, jednorazowym świadczenie wypłacanym z urzędu. Oznacza to, że nie trzeba składać żadnych wniosków. Zgodnie z ustawą, pieniądze w wysokości najniższej emerytury, czyli 1338,44 zł brutto (1217,98 zł "na rękę"), zostaną przekazane tym emerytom i rencistom, których wysokość świadczeń nie przekracza 2,9 tys. zł. W przypadku osób, które przekraczają tę kwotę, będzie stosowany mechanizm "złotówka za złotówkę".

Czternaste emerytury będą wypłacane od 25 sierpnia do 20 września 2022 r. ZUS podał, że będzie to 25 sierpnia, 1, 5, 6, 10, 15, 20 września.

Natomiast w systemie mundurowym oraz w przypadku osób pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne z ZUS wypłata nastąpi we wrześniu. Z kolei osoby pobierające świadczenia rolnicze rzadziej niż raz na miesiąc otrzymają czternastkę w październiku.

Ważną informacją jest fakt, że pieniądze z 14. emerytury nie będą miały wpływu na uprawnienia osób ubiegających się o świadczenia, dodatki, zasiłki, pomoc lub wsparcie (np. ulgę rehabilitacyjną). Z "czternastki" nie będą również dokonywane potrącenia i egzekucje.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy