Reklama

Reklama

3 miliony aut na gaz niedopuszczonych do ruchu? Nowe przepisy uderzą w kierowców

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Michał Pietrzak

3 miliony aut na gaz niedopuszczonych do ruchu? Nowe przepisy uderzą w kierowców  - Zdjęcie główne

Jakie zmiany w w przepisach dotyczących homologacji i wyposażenia samochodów czekają nas od stycznia? | foto Michał Pietrzak

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Polska i świat Treść projektu ustawy o systemach homologacji pojazdów oraz ich wyposażenia wzbudza kontrowersje. Prawo, które ma wejść w życie od nowego roku, w zaproponowanym przez Ministerstwo Infrastruktury kształcie uderza w kierowców i branżę transportową. Straty poniosłoby około trzy miliony posiadaczy samochodów na autogaz.

Reklama

 

Ministerstwo infrastruktury zmieni prawo dotyczące montażu w samochodach instalacji LPG i CNG?

Od stycznia 2022 roku miałyby zacząć obowiązywać nowe przepisy dotyczące systemów homologacji pojazdów oraz ich wyposażenia. Ministerstwo Infrastruktury ma w planach wprowadzenie zmian w przepisach regulujących kwestie montażu instalacji LPG i CNG. Prawo miałoby zostać ustandaryzowane do zapisów obowiązujących w Unii Europejskiej.

W praktyce każdy model samochodu, każdego rodzaju silnika będzie wymagał montażu nowej, dodatkowej homologacji LPG, zgodnej z regulaminem 115 EKG ONZ. Wydawaniem świadectw dla nowych homologacji instalacji gazowych ma zająć się Transportowy Dozór Techniczny.

W świetle nowego prawa producenci instalacji oraz firmy montujące je w pojazdach w sytuacji stwierdzenia zagrożenia dla bezpieczeństwa środowiska, będą obowiązani zgłosić przypadek do TDT. Od chwili zgłoszenia, producent instalacji lub zakład montujący będzie mieć 90 dni na usunięcie zagrożenia

TDT zyska prawo do cofnięcia wydanej homologacji montażu dodatkowej instalacji zasilania pojazdu gazem w przypadku, gdy stwierdzone zostaną nieprawidłowości w kwestii montażu instalacji czy nieusunięcie zgłoszonego wcześniej zagrożenia. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy