Reklama

Reklama

Bon turystyczny. Wiele rodzin wciąż go nie aktywowało. Zostało niewiele czasu

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Polska i świat Około 770 tys. bonów nadal nie zostało aktywowanych. Łączna liczba bonów, które wciąż czekają na wykorzystanie to ponad 2 mln, chodzi m.in. o te które zostały aktywowane, ale wciąż nie zostały wykorzystane, lub wykorzystanie zostały tylko w pewnej części. Ich ważność mija już 30 września.

Do tej pory rodzice i opiekunowie z 4,3 mln przyznanych bonów aktywowali ponad 3,5 mln. Bon turystyczny ważny jest do końca września tego roku. Do tego czasu, jak informuje ZUS, trzeba zrealizować płatność bonem, natomiast sama usługa może się odbyć nawet po tym terminie.

Potrzebujesz pomocy? ZUS uruchomił specjalną infolinię

Osoby, które jeszcze nie aktywowały bonu, mogą to zrobić  na Platformie Usług Elektronicznych ZUS w zakładce [Ogólny]. W menu bocznym trzeba wejść w zakładkę [Polski Bon Turystyczny], a następnie [Mój bon].  Bon można aktywować w dowolnym momencie, np. na kilka dni przed planowanymi wakacjami 

Osoby, które mają pytania dotyczące bonu, mogą zadzwonić na specjalną infolinię pod numer 22 11 22 111 czynną codziennie w godzinach 7–20, lub też wysłać wiadomość mejlową na adres: [email protected] Jak podkreśla ZUS, osoby, które obsługują infolinie i odpisują na wiadomości, odpowiedzą  zarówno na pytania osób uprawnionych do bonu, jak i podmiotów turystycznych, które realizują płatności bonem. Zakład informuje, że od początku uruchomienia infolinii obsłużonych zostało ponad 736 tys. połączeń telefonicznych i mejli dotyczących Polskiego Bonu Turystycznego.

Tam możesz wykorzystać otrzymane świadczenie  

Świadczenie zostało uruchomione dwa lata temu. Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska przyznaje, że cieszy się on dużym powodzeniem szczególnie w okresie wakacji.

Realizowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Polską Organizację Turystyczną program ma na celu kryzysowe wsparcie branży turystycznej oraz planów wypoczynkowych polskich rodzin. 

Za pomocą bonu można płacić m.in. za pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, na obozie harcerskim, sportowym, rekreacyjnym, czy w parkach rozrywki na terenie Polski. Pierwotnie świadczenie miało obowiązywać do końca marca 2022 r. Jednak prezydent Andrzej Duda podpisał pod koniec grudnia nowelizację, dzięki której można je wykorzystać dłużej. Jeżeli więc nie złożyliście nadal wniosku o przyznaniu bonu, lub też nie zdążyliście go wykorzystać, to nie zostało wiele czasu, aby to zrobić.

W całym kraju płatność bonami przyjmuje około 27 tys. podmiotów. Lista podmiotów turystycznych, u których można zapłacić bonem, jest dostępna na stronach www.bonturystyczny.gov.plwww.pot.gov.pl oraz www.polska.travel.

Bon turystyczny to jednorazowe świadczenie, które przysługuje każdej rodzinie, która ma co najmniej jedno dziecko do 18 roku życia. Wartość pomocy to 500 złotych  na osobę, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych 1000 złotych. Co ważne, świadczenie należy się również tym, których opiekunowie mieszkają i pracują za granicą. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy