reklama
reklama

Chcesz zorganizować tradycyjne święta wielkanocne? Tych potraw nie może zabraknąć na stole

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Chcesz zorganizować tradycyjne święta wielkanocne? Tych potraw nie może zabraknąć na stole - Zdjęcie główne

Czego nie może zabraknąć na wielkanocnym stole? Sprawdź, czy na pewno wiesz. | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i światStół nakryty białym obrusem, a na nim wazon z palmami, koszyczki z poświęconym pokarmem oraz potrawy, bez których nie wyobrażamy sobie Wielkanocy. No właśnie – czyli jakie konkretnie?
reklama

Polacy, jeżeli chodzi o święta, są tradycjonalistami. Choć są rodziny, które chętnie w tym czasie wyjeżdżają na wakacje, większość ludzi nie wyobraża sobie, aby w Wielkanoc nie podzielić się z bliskimi jajkiem. 

Wielkanocny stół. Tych potraw nie może na nim zabraknąć. To tradycja 

Wielkanoc w tym roku wypada bardzo wcześnie, bo 31 marca. Wiele osób już od kilku dni jest w "trybie przedświątecznym", w ich domu odbywają się wielkie porządki, robi się większe niż zwykle zakupu i planuje, w które święto odwiedzi – lub zaprosi – rodzinę. W wielu kuchniach od tygodnia trwały również pierwsze przygotowania – w lodówkach stoją zakwasy na żurek oraz marynują się domowe szynki. Jak przygotować tradycyjne święta? Podpowiada nam szef kuchni znanej w całym kraju restauracji Karczma Polska z Mielca, Grzegorz Bednarczyk. 

reklama

O co należy zadbać, aby nasze świąteczne potrawy były smaczne i szybko zniknęły ze stołu? Przede wszystkim, jak przekonuje kucharz, o to, by były wykonane z dobrej jakości produktów. Tych warto było poszukać u lokalnych dostawców. Mięso, jajka, czy też szynki na pewno będą smaczniejsze, ale też zdrowsze, kiedy kupimy je od zaufanego sprzedawcy. Jeżeli powstrzymuje was przed tym cena, która będzie wyższa niż w wielkopowierzchniowych sklepach, to warto zrobić nawet mniejsze zakupy. 

Co roku, właśnie przy okazji obu polskich świąt, czyli Bożego Narodzenia czy Wielkanocy, nasze stołu uginają się pod ciężarem jedzenia, które później albo jemy nawet po świętach, albo niestety wyrzucamy. Warto tego jedzenia zrobić mniej, ale z dobrej jakości towaru. Mamy wówczas pewność, że uda nam się odtworzyć przepisy naszych babć i te dania będą smakować, jak kiedyś – przekonuje szef kuchni. 

reklama

Czego nie może zabraknąć na wielkanocnym stole? Na liście jest na pewno biała kiełbasa (Grzegorz Bednarczyk przekonuj, że ta prawdziwa to biała surowa), jajka, pieczeń, gotowana, pieczona i surowa szynka i oczywiście żurek wielkanocny na wędzonce z kiełbasą. Poza tym schab ze śliwką, biała kiełbasa, do tego chrzan, a także chrzan z buraczkami, pasztety i oczywiście ciasta: Mazurek, Baby i Makowiec. 

Ser jajeczny? Pieczona biała kiełbasa? Chrzanówka? Tego nie skosztujesz w całym kraju

Polacy lubią kombinować w kuchni. Jeżeli jednak chodzi o święta Wielkanocne, to jesteśmy tradycjonalistami. Z moich obserwacji wynika, że raczej nie wymyślamy potraw, które nie kojarzą nam się z tym czasem – mówi kucharz. 

reklama

Przyznaje jednak, że świąteczne menu może się różnić ze względu na region, w którym zostanie podane. Na przykład na Podkarpaciu niektóre gospodynie zaserwują ser jajeczny, czyli gotowane jajka w mleku, podane w formie przypominającej właśnie ser. Niektórzy zjedzą go na słono, np. z chrzanem, inni w formie deseru na słodko.  Inną potrawą, która może niektórych zadziwić, jest pieczona biała, surowa kiełbasa z ziemniakami. 

W Małopolsce natomiast w niektórych domach wciąż podawana jest zupa chrzanówka, która składa się z kawałków mięs i wędlin z wielkanocnego koszyczka oraz ćwiartek ugotowanego na twardo jaja i jarzyn. 

W Wielkopolsce podawane są galarety z wieprzowych nóżek, które je się pokropione octem, lub sokiem z cytryny. 

reklama

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu ddzelow.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama