reklama
reklama

Część Ukraińców mieszkających w Polsce zaczyna świętowanie Bożego Narodzenia. Jakie mają zwyczaje?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PAP

Część Ukraińców mieszkających w Polsce zaczyna świętowanie Bożego Narodzenia. Jakie mają zwyczaje? - Zdjęcie główne

6 stycznia odbywa się Wigilia w obrządku prawosławnym | foto PAP

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i światNiektórzy Ukraińcy w Polsce świętują podwójnie - w grudniu i w styczniu, zgodnie z dwoma obrządkami. Ukraińcy to w większości prawosławni, choć zdarzają się także katolicy czy protestanci. Święta Bożego Narodzenia wśród prawosławnych rozpoczynają się 7 stycznia i trwają trzy dni. Podobnie jak w Kościele katolickim poprzedza je Wigilia.
reklama

Boże Narodzenie w obrządku prawosławnym

W kalendarzach cerkiewnych okres Bożego Narodzenia trwa trzy dni z rzędu 

"Pierwszego wspomina się pokłon trzech mędrców, drugi dzień świąt, czyli 8 stycznia według kalendarza gregoriańskiego - to tzw. Sobór Przenajświętszej Bogurodzicy (Sobor Preswjatoji Bohorodyci), który w jakieś mierze odpowiada w Kościele rzymskokatolickim obchodom świętu Świętej Rodziny, a trzeciego dnia upamiętnia się pierwszego męczennika za wiarę Chrystusową, św. Szczepana, po ukraińsku zwanego Stefanem" - powiedział PAP jezuita dr hab. Marek Blaza, profesor Akademii Katolickiej w Warszawie.

Obchody świąt Bożego Narodzenia poprzedzone są podobnie jak w Kościele katolickim w Polsce Wigilią, która po ukraińsku nazywa się Swjat-Weczir, co znaczy "Święty Wieczór", od którego rozpoczyna się kolędowanie.

reklama

Kościół Prawosławny Ukrainy zezwolił jeszcze w październiku 2022 roku na świętowanie w grudniu, razem z innymi wyznawcami chrześcijaństwa. Część Ukraińców przebywających w Polsce zdecydowała się na podwójne obchodzenie świąt, w grudniu i styczniu.

Jakie są tradycje bożonarodzeniowe w Ukrainie?

Ukraińcy nie dzielą się opłatkiem, lecz przyniesioną z cerkwi prosforą (pieczywem na zakwasie). Tradycyjna ukraińska wieczerza wigilijna składa się z dwunastu lub dziewięciu postnych potraw, w zależności od regionu. Na stole powinny znaleźć się: barszcz, ryba, grzyby, pierogi z fasolą lub kapustą, duszone ziemniaki, kompot z suszonych owoców oraz kutia. Ta ostatnia jest najważniejszym daniem. Przyrządza się ją z gotowanych ziaren pszenicy lub jęczmienia (na południu Ukrainy z ryżu) z dodatkiem miodu, maku i bakalii. 

reklama

Obchody Bożego Narodzenia rozpoczyna służba w cerkwi, tzw. Wełyke Poweczirja. Modlitwy zaczynają się o północy, a kończą około 4–5 rano. Wedle zwyczaju po powrocie z cerkwi domownicy powinni pozdrawiać się zdaniem Chrystos rożdajetsia! (Chrystus się rodzi!), na które odpowiada się Sławimo joho (Sławmy go). 

Podczas świąt Bożego Narodzenia tradycyjnie odwiedza się rodziny.

Para prezydencka złożyła życzenia obchodzącym Boże Narodzenie

Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama złożyli z tej okazji życzenia pełnych zdrowia i pokoju Świąt Narodzenia Pańskiego. "Wszystkim pragniemy życzyć, aby w tym szczególnym czasie zagościła w państwa sercach prawdziwa radość i nadzieja. Niech narodzenie Chrystusa w Betlejem przyniesie pokrzepienie i umocni więzi łączące państwa rodziny, parafie i wspólnoty zakonne. Niech doda sił i pomaga w pokonywaniu wszelkich przeciwności. Życzymy państwu, aby wspólne, tradycyjne przeżywanie tych świąt wzmacniało wiarę w zwycięstwo dobra nad złem" - napisała para prezydencka.

reklama

"Wigilijne orędzie głosi pokój ludziom dobrej woli. Niech wypełnia się ono w całej Rzeczypospolitej oraz za wschodnią granicą naszej ojczyzny, przede wszystkim w Ukrainie. Niech Boże Dziecię błogosławi każdemu potrzebującemu, a także tym, którzy niosą pomoc ofiarom wojny" - podkreślili.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama