Majówka 2025 roku obejmuje kluczowe dni od czwartku, 1 maja, do niedzieli, 4 maja. Wielu Polaków, chcąc maksymalnie wykorzystać czas wolny, planuje urlop już od 26 kwietnia. Problem pojawia się w piątek, 2 maja, który przypada w samym środku majówki. Wtedy to, zgodnie z nauczaniem Kościoła katolickiego, wiernych obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania mięsa oraz jego przetworów.
Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych dotyczy wszystkich katolików, którzy ukończyli 14. rok życia. Osoby pełnoletnie aż do 60. roku życia dodatkowo obowiązuje post ilościowy, czyli ograniczenie liczby spożywanych posiłków. Dzieci, które nie ukończyły 14 lat, nie są zobowiązane do zachowania piątkowej wstrzemięźliwości. Kościół przypomina, że piątkowy post obowiązuje w każdy piątek roku, z wyjątkiem sytuacji wyjątkowych, takich jak uroczystości liturgiczne.
Możliwość dyspensy
Świadomi, że dla wielu rodzin majówka to szczególny czas spotkań, niektórzy biskupi zdecydowali się na udzielenie dyspensy od piątkowej wstrzemięźliwości. Arcybiskup Adrian Józef Galbas, metropolita warszawski, ogłosił decyzję o udzieleniu dyspensy na 2 maja, zaznaczając przy tym:
„Korzystających z dyspensy zobowiązuję, aby tego dnia ofiarowali dowolną modlitwę według intencji wyboru Ojca Świętego.”
Decyzja ta ma na celu umożliwienie wiernym „radosnego przeżywania dni okresu paschalnego”, które zgodnie z nauką Kościoła, powinny być czasem pełnym duchowej radości i pokoju. Arcybiskup wskazał również, że majówka, jako tradycyjny czas rodzinnych wyjazdów, spotkań i odpoczynku, zasługuje na szczególne podejście.
Podobne decyzje o udzieleniu dyspensy zapadły w archidiecezji katowickiej oraz częstochowskiej. Jednak nie wszystkie diecezje w Polsce postąpiły w ten sam sposób.
Obowiązki przy skorzystaniu z dyspensy
Diecezja Warszawsko-Praska, również udzielając dyspensy, określiła dodatkowe obowiązki dla korzystających z niej wiernych. W komunikacie biskup diecezjalny precyzyjnie zaznaczył:
„Osoby, które dobrowolnie pragną skorzystać z dyspensy [od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych i zachowania charakteru dnia pokutnego], zobowiązane są zrealizować czyn pokutny o charakterze duchowym lub materialnym, ofiarowany w intencji chorych, ubogich, cierpiących oraz pokoju na świecie.”
W praktyce oznacza to, że skorzystanie z dyspensy wymaga od wiernego aktywnego zaangażowania w pomoc potrzebującym lub ofiarowania specjalnej modlitwy. Samo zaniechanie postu nie wystarcza — konieczne jest także duchowe wynagrodzenie.
Dyspensa nie wszędzie obowiązuje
Ważne jest, aby wierni pamiętali, że decyzje o udzieleniu dyspensy podejmowane są na poziomie lokalnym przez biskupów diecezjalnych. Brak takiej decyzji oznacza konieczność przestrzegania tradycyjnych zasad wstrzemięźliwości.
Osoby planujące grillowanie lub inne formy świętowania w piątek, 2 maja, powinny dokładnie sprawdzić komunikaty swojej diecezji. W przypadku braku oficjalnego ogłoszenia o dyspensie, katolików obowiązuje tradycyjny piątkowy post.
Duchowe przeżycie majówki
Dla wielu Polaków długi weekend majowy to wyjątkowy moment relaksu i spotkań z rodziną oraz przyjaciółmi. Jednak dla osób wierzących majówka powinna być także czasem zgodnym z zasadami ich wiary.
Choć w wielu miejscach wprowadzono dyspensy, ich uzyskanie wiąże się z określonymi wymaganiami — obowiązkiem modlitwy lub czynu miłosierdzia. Brak spełnienia tych warunków może stanowić powód do refleksji nad własną wiarą i sumieniem.
Dla tych, którzy nie mogą skorzystać z dyspensy lub nie chcą zaniedbać duchowego aspektu świąt, alternatywą pozostaje grillowanie ryb, warzyw czy przygotowywanie dań wegetariańskich. Duchowe przeżycie majówki może doskonale współistnieć z radosnym czasem spędzanym w gronie najbliższych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.