W niedzielę o godz. 15:55 czasu polskiego Axiom Space, NASA i SpaceX będą transmitować pożegnanie załogi Ax-4 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na poniedziałek zaplanowano rozpoczęcie powrotu na Ziemię.
Sławosz Uznański-Wiśniewski powróci na Ziemię
Jak wyglądały ostatniego godziny polskiego astronauty na ISS.
"Sławosz Uznański-Wiśniewski wykorzystywał ostatnie godziny na ISS, by dopiąć swój rozpisany przez ESA i stronę polską harmonogram. Stan realizacji celów? 99,2%! Ale żeby to osiągnąć, nasz astronauta przez całą sobotę kontynuował realizację badań naukowych i zadań edukacyjno-promocyjnych"
- relacjonuje Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach".
Cała załoga brała też udział w ostatniej sesji eksperymentu, który sprawdza kondycję psychiczną astronautów w stanie nieważkości i długotrwałej izolacji.
"Sławosz Uznański-Wiśniewski wykorzystywał ostatnie godziny na ISS, by dopiąć swój rozpisany przez ESA i stronę polską harmonogram. Stan realizacji celów? 99,2%! 🥳 Ale żeby to osiągnąć, nasz astronauta przez całą sobotę kontynuował realizację badań naukowych i zadań edukacyjno-promocyjnych"
- dodaje Karol Wójcicki.
Sławosz Uznański-Wiśniewski pochwalił się również, że bliscy, rodzina przygotowali dla niego listy i pocztówki. Stwierdził, że to najbardziej wzruszająca paczka, którą można otrzymać na ISS.
Po lądowaniu program regeneracyjny
Niedziela 13 lipca to dla astronautów tzw. Undock-1 Day, czyli dzień poświęcony powrotowi na Ziemię.A ten rozpocznie się w poniedziałek. Około godz. 13:05 naszego czasu kapsuła Dragon Grace zostanie odłączona od ISS.
Później będzie wodowana na Oceanie Spokojnym, u wybrzeży Kalifornii. Członków misji Ax-4 z wody przechwyci zespół ratunkowy.
Po lądowaniu astronauci nie wrócą od razu do domów. Czeka ich szereg badań i kilkutygodniowy program regeneracyjny. Sławosz Uznański-Wiśniewski trafi do ośrodka „Envihab”, należącego do Niemieckiego Centrum Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej. Tam pod opieką lekarzy, fizjoterapeutów i specjalistów medycyny kosmicznej ESA będzie stopniowo przyzwyczajał się do warunków panujących na Ziemi.
Choć pobyt na orbicie trwał zaledwie dwa tygodnie, organizm astronautom może potrzebować znacznie więcej czasu, by wrócić do pełnej formy. Spadek masy mięśniowej, zmiany ciśnienia czy zakłócenia rytmu dobowego to tylko niektóre z wyzwań, z jakimi muszą się zmierzyć po opuszczeniu ISS.
Współpraca: Iwona Spodenkiewicz
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.