Zawetowana przez prezydenta na początku marca ustawa miała między innymi znacznie zwiększać uprawnienia kuratora oświaty, tym samym w niektórych kwestiach ograniczyć autonomię dyrektora szkoły – zawiesić działalność szkoły prywatnej lub mieć wpływ na to, jakie organizacje społeczne mogłyby prowadzić w szkołach zajęcia dodatkowe. W przypadku niewykonania poleceń kuratora dyrektor może zostać wezwany do złożenia wyjaśnień, może też zostać odwołany ze stanowiska. Projekt spotkał się z krytyką opozycji, środowisk społecznych i samorządów. Ostatecznie prezydent Andrzej Duda ogłosił weto.
„Nie mówię, że nie miałem żadnych zastrzeżeń do tej ustawy, bo miałem. Choć uważam, że jest tam szereg rozwiązań, które powinny zostać rozpatrzone. Ale odłóżmy to na później. Na razie do tej ustawy jest weto. Proszę uznać temat za zakończony. Niech on nam nie przeszkadza w kwestii najważniejszej, obrony Polski” – mówił kilka tygodni temu.
„Lex Czarnek” znowu w Sejmie. Co mówi na ten temat minister edukacji?
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował, że projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe powróci do Sejmu jako projekt poselski.
„To będzie ustawa autorstwa naszych posłów Prawa i Sprawiedliwości z Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży i prace nad nią już zostały rozpoczęte. Pierwsze posiedzenie komisji w sprawie tej ustawy być może na następnym posiedzeniu Sejmu” – mówił minister Czarnek.
Minister poinformował, że ustawa trafi do prezydenta pod koniec maja lub na początku czerwca. Co się w niej znajdzie?
„Będzie dokładnie to samo, co było w poprzedniej” – mówił w rozmowie z Polskim Radiem 24 – „Pan prezydent, wetując ustawę, nie powiedział, że sprzeciwia się przepisom ustawy. Wręcz przeciwnie, powiedział wprost na Radzie Bezpieczeństwa Narodowego, że są w niej przepisy, które powinny wejść w życie, tylko nie w tamtym momencie. Tamten moment to był początek marca i początek wojny na Ukrainie, ja mówię o czerwcu”.
Minister Czarnek podkreślił, że na ten moment należy się skupić na najważniejszej kwestii – bezpieczeństwa, a ustawa o obronie ojczyzny została uchwalona. Jego zdaniem, w ciągu kilku miesięcy będzie można powrócić do spraw dotyczących między innymi edukacji. „Po kilku miesiącach – to jest kwartał od marca do czerwca, jeśli dobrze liczę – jest czas na to, by ta ustawa w końcu wchodziła w życie, zwłaszcza że, jeszcze raz powtarzam: pan prezydent wyraźnie podkreślił, także na Radzie Bezpieczeństwa Narodowego, nie tylko w rozmowie ze mną, że uważa, że jest w niej mnóstwo przepisów, które powinny wejść w życie" – mówił szef resortu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.