Reklama

Szykują się podwyżki pensji dla nauczycieli. Wiemy, od kiedy mają zarabiać więcej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

Szykują się podwyżki pensji dla nauczycieli. Wiemy, od kiedy mają zarabiać więcej  - Zdjęcie główne

Złożony w Sejmie projekt ustawy ma wprowadzić podwyżki od 1 maja 2022 r. | foto Canva

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy Karta nauczyciela. Zakłada on między innymi zwiększenie średniego wynagrodzenia nauczycieli.

Według projektu od 1 maja 2022 do 31 grudnia 2022 roku średnie wynagrodzenie nauczycieli ma wzrosnąć o 4,4 proc.  Projekt zakłada podwyższenie minimalnych stawek płac nauczycieli od 1 maja 2022 a także dodatków do wynagrodzenia. Podwyżki mają otrzymać najpóźniej do 30 czerwca 2022 (z wyrównaniem do 1 maja 2022). 

Według złożonego w Sejmie projektu nowelizacji ustawy Karta nauczyciela zwiększona zostanie także subwencja oświatowa – o 1 mld 671 mln 100 zł. Środki finansowe mają pochodzić mają z rezerwy celowej budżetu państwa. Jest ona przeznaczona na ewentualne zmiany systemowe w finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego, między innymi w finansowaniu jednostek oświatowych. 

Podwyżki dla nauczycieli. Co na to ZNP? 

Jak na informację o planowanych podwyżkach zareagował Związek Nauczycielstwa Polskiego? Według jego przedstawicieli, poziom podwyżek średnich płac nie jest wystarczający.

 „To częściowa realizacja postulatów ZNP. Oferowana podwyżka nie uratuje sytuacji w szkołach i nie rozwiąże kryzysu, z jakim się zmagamy. ZNP będzie zabiegał o zdecydowanie większe pieniądze na wzrost wynagrodzeń w oświacie” – wyjaśnił w rozmowie z portalem GłosNauczycielski Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego. 

Według projektu nowelizacji ustawy, proponowana regulacja od 1 maja 2022 ma wprowadzać następujące stawki płac dla nauczycieli: 

nauczyciel stażysta – 3 693,46 zł,  

nauczyciel kontraktowy – 4 099,74 zł

 nauczyciel  mianowany – 5 318,58 zł  

nauczyciel dyplomowany – 6 795,97 zł

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy