reklama
reklama

Matura 2022. „Jest nieco łatwiej niż byłoby, gdyby nie COVID-19 i nauka zdalna”, mówi minister Czarnek

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PAP

Matura 2022. „Jest nieco łatwiej niż byłoby, gdyby nie COVID-19 i nauka zdalna”, mówi minister Czarnek - Zdjęcie główne

4 maja egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczynają się tegoroczne matury | foto PAP

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat 4 maja egzaminem z języka polskiego rozpoczynają się tegoroczne matury. Egzaminy potrwają do 23 maja. Jakie wyniki uzyskają zdający absolwenci? Według ministra edukacji przy ocenie należy brać pod uwagę długotrwałą naukę zdalną spowodowaną pandemią COVID-19.
reklama

Zdaniem ministra edukacji i nauki, Przemysława Czarnka, przy ocenie i podsumowaniu wyników tegorocznych egzaminów maturalnych należy pamiętać, że przez długi czas uczniowie brali udział w zajęciach w zdalnym trybie nauczania. „COVID-19 i długotrwała nauka zdalna spowodowały, że wiedza, która została przyswojona przez tegorocznych maturzystów, nie może być oceniana tak, jakby tych faktów nie było” – mówił szef resortu edukacji i nauki. Jak przypomniał, już drugi rok z rzędu egzamin maturalny będzie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, które zostały ogłoszone w grudniu 2020 r., a nie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Katalog wymagań obowiązujących na egzaminie jest zawężony, w stosunku do tych określonych w podstawie. 

Matura 2022. Ograniczone wymogi na tegorocznych egzaminach 

"Już ponad rok temu ogłosiliśmy, że według tych samych wymogów egzaminacyjnych, nieco ograniczonych, odbywać się będzie ten egzamin, który rozpoczynamy już jutro. I te wymogi są znane maturzystom, nauczycielom i rodzicom" - zaznaczył minister Czarnek we wtorkowej rozmowie z TVP Info.

Szef resortu edukacji i nauki dodał również, że ograniczenie zakresu wymagań jest pewnym ułatwieniem dla tegorocznych maturzystów: „Jest nieco łatwiej niż byłoby, gdyby nie COVID-19 i nauka zdalna" – mówił. "Ale też przypomnijmy, że jest to absolutnie logiczne, bo też uczniowie mogliby przyswoić zdecydowanie więcej materiału i w sposób bardziej systematyczny, gdyby nauka odbywała się w sposób tradycyjny, a nie przez wiele miesięcy w trybie zdalnym" - podsumował minister.

Do tegorocznych matur przystąpi blisko 300 tys. absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. 4 maja o godzinie 9 rozpocznie się obowiązkowy egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. 5 maja maturzyści zmierzą się z egzaminem z matematyki, a dzień później z języka obcego nowożytnego. 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama