reklama
reklama

Mieszkańcy chcą łapać piratów drogowych. Policja: "to nie jest takie proste"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Karolina Wolska/zdjęcie poglądowe

Mieszkańcy chcą łapać piratów drogowych. Policja: "to nie jest takie proste" - Zdjęcie główne

Czy mieszkąńcy mogą skorzystać ze zdjęć z miernika prędkości? | foto Karolina Wolska/zdjęcie poglądowe

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Mieszkańcy gminy Zgierz zbierają pieniądze na miernik prędkości. Chcą skłonić kierowców do przepisowej jazdy. Piraci drogowi mogą znaleźć swoje zdjęcie w Internecie.
reklama

Miernik miałby pojawić się w miejscowościach Rozalinów, Maciejów i Smardzewie w gminie Zgierz, a kierowcy znacznie przekraczający prędkość mieliby zostać zgłoszeni do odpowiednich służb. Policja oświadcza, że to nie jest takie proste.

Mierniki prędkości w gminie Zgierz

Urządzenie ma być odpowiedzią na znaczne przekraczanie prędkości przez kierowców, którzy często traktują tę drogę jako przejazdową, nie stosując się do znaków z ograniczeniem prędkości. Miernik miałby nie tylko pokazywać kierowcą, z jaką poruszają się prędkością, ale również robić zdjęcia i zapisywać je na karcie pamięci lub wysyłać bezpośrednio do administratora.

Zdjęcia wykonane przez urządzenie miałyby zostać wykorzystane przez mieszkańców na mediach społecznościowych, gdzie pojawiłyby się zdjęcia samochodów z zamazanymi tablicami rejestracyjnymi. Niektóre mogłyby zostać zgłoszone na policję, ale okazuje się, że procedura nie jest taka oczywista.

Każda osoba może wysłać zdjęcie lub nagranie na maila stopagresjidrogowej@ld.policja.gov.pl z dokładnym opisem sytuacji. Wtedy będzie prowadzone postępowanie.

- mówi podkomisarz Robert Borowski, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Zgierzu.

Zgłaszanie wykroczeń drogowych na policję

W zgłoszeniu wymagane jest podanie dokładnego miejsca, numeru drogi, daty i godziny oraz danych samochodu. Zgłoszenie jednak nie zostanie przyjęte, jeśli osoba wysyłająca zdjęcie nie poda swoich danych.

Każda osoba może zgłosić takie wykroczenie za pośrednictwem maila. Zachęcamy do tego. Później osoba, która zgłosi nagranie lub zdjęcie staje się świadkiem i może zostać wezwana na przesłuchanie w tej sprawie. 

- dodaje podkomisarz.

Funkcjonariusze zauważają, że wprowadzenie miernika prędkości, jako inicjatywy oddolnej może być problematyczne. Za założenie i obsługę powinien odpowiadać zarządca drogi (w tym przypadku gmina). Urządzenie powinno mieć odpowiednie parametry, a zdjęcia niekoniecznie będą mogły być wykorzystane do wystawienia mandatu.

Pochwalamy oddolną inicjatywę, ale to nie jest takie proste i stanowi duże wyzwanie. Ustawienie miernika obłożone jest dużą ilością przepisów. Należy spełnić wiele wymagań, by mogło przynosić rezultaty.

- mówi podkomisarz. 

reklama
Artykuł pochodzi z portalu tuzgierz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama