Od początku lutego możemy ubiegać się o przyznanie wypłat z programu 500+ na kolejny okres świadczeniowy. W tym roku jednak wprowadzono istotne dla osób składających wnioski zmiany.
Zmiany w sposobie składania wniosków 500+
Po pierwsze, w przeciwieństwie do poprzednich lat, kiedy wnioski należało składać w ośrodkach pomocy społecznej, w tym roku program „Rodzina 500+” jest realizowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych – wnioski składamy więc do ZUS-u. Po drugie – należy je składać wyłącznie drogą elektroniczną – poprzez platformę PUE ZUS, przez portal banku, w którym mamy konto lub przez platformę Emp@tia. Ostatnią ze zmian obowiązujących od tego roku jest to, że wypłaty świadczenia nie będą wypłacane w gotówce - przekazywane są wyłącznie na wskazane konto bankowe.
Minister Maląg: Nie będzie waloryzacji 500+
W związku z wysoką inflacją wartość świadczenia „Rodzina 500+” zmalała. Czy ministerstwo planuje dostosowanie stawki wypłat do obecnej sytuacji gospodarczej? W wywiadzie dla Radia Zet minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przyznała, że na ten moment nie ma planów waloryzacji świadczenia 500+. Wysokość wypłat nie ulegnie zmianie, minister przekonuje jednak, że uwagę należy zwrócić na inne programy wspierające rodziny.
„Rząd PiS wprowadził program 500 plus, 177 mld trafiło już do rodzin, miesiąc w miesiąc pieniądze trafiają na 6,5 mln dzieci. Wprowadzamy kolejne rozwiązania, takie jak Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, przeprowadzamy zmiany na rynku pracy, idziemy w kierunku rozszerzenia komponentów wsparcia rodziny. Powinniśmy spojrzeć na wprowadzane świadczenia” – mówiła minister Maląg.
Wspomniany Rodzinny Kapitał Opiekuńczy obowiązuje od początku tego roku. Przysługuje na każde drugie i kolejne dziecko od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. Maksymalna wysokość świadczenia wynosi 12 tysięcy złotych – o wysokości wypłat decydują rodzice (1000 złotych miesięcznie przez rok, lub 500 zł na miesiąc przez dwa lata).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.