Najbardziej znane znajdują się na Dolnym Śląsku
Wulkany występujące w Polsce nie są aktywne. Te najbardziej znane znajdują się na Dolnym Śląsku - to okolice Złotego Stoku i Skałki. Są pozostałościami po wybuchach wulkanicznych, do których doszło około 300 tys. lat temu. Wzgórza mają po kilkadziesiąt metrów wysokości. Turyści chętnie się na nie wspinają, bo zapewniają piękne widoki.
Bogate złoża bazaltowej lawy
Choć w Polsce nie ma aktywnych wulkanów, są tu bogate złoża bazaltowej lawy. To charakterystyczne tworzywo właśnie dla terenów wulkanicznych. Bazalt spotkamy na przykład w Górach Świętokrzyskich.Jedna z pozostałości wulkanicznych to znajdująca się niedaleko Wrocławia góra Ślęża. Ślady wulkaniczne znajdziemy także w Kotlinie Jeleniogórskiej. Jest tam wiele skał wulkanicznych i tzw. stożków lawowych. Ich datowanie sięga trzeciorzędu, a obecność potwierdza, że ten teren był kiedyś aktywny pod tym względem.
Ostrzyca to polska Fudżijama
Formacje powstałe na skutek procesów wulkanicznych można znaleźć w Rezerwacie Geologicznym Kaczawskie Wzgórza. Występują tam m.in. stożki i potoki lawowe. Wzniesienie o wysokości 501 m n.p.m. to Ostrzyca, która również powstała w wyniku działania wulkanu. Góra jest porośnięta lasem i nazywana Śląską Fudżijamą (przypomina słynny japoński wulkan). Ze skał na szczycie rozciąga się malowniczy widok na okolicę i położone dalej Karkonosze.Dawne wulkany spotkamy także w Beskidach, Pieninach i Gorcach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.