Reklama

Praca zdalna na stałe i kontrola trzeźwości pracowników? „Liczę, że Sejm przyjmie te przepisy”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PAP

Praca zdalna na stałe i kontrola trzeźwości pracowników? „Liczę, że Sejm przyjmie te przepisy” - Zdjęcie główne

Nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej w Kodeksie Pracy | foto PAP

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała PAP o planach rozpoczęcia przez Sejm prac nad projektem nowelizacji Kodeksu Pracy zakładającym między innymi wprowadzenie na stałe pracy zdalnej .

Choć do tej pory praca zdalna możliwa jest według tzw. przepisów covidowych, wspomniana zmiana mająca wprowadzić ją na stałe miała wymagać długich prac i wielu rozmów Rady Dialogu Społecznego. 

"Zostało przedstawione takie rozwiązanie kompromisowe, więc wzajemne porozumienie się stron, aby pracę zdalną w swojej instytucji wprowadzić" – powiedziała. "Pierwsze takie porozumienia będą między pracodawcą a organizacjami związkowymi, jeżeli w danej instytucji funkcjonują. Jeżeli w firmie nie będzie związków zawodowych, będzie to porozumienie już z pracownikiem" – mówiła szefowa resortu rodziny i polityki społecznej. 

Nowelizacja Kodeksu Pracy. Praca zdalna na stałe? 

Minister Maląg wymieniła zalety płynące z ewentualnego wprowadzenia do Kodeksu wspomnianych zmian. Mają być one korzystne między innymi dla rodzin z dziećmi, rodziców, którzy chcą godzić życie zawodowe z rodzinnym. Według założeń pracodawca nie będzie mógł np. odmówić pracownikowi możliwości pracy zdalnej, jeśli ten opiekuje się dzieckiem do 4. roku życia. Według szefowej resortu nowelizacja ma skutkować wprowadzeniem szeregu przywilejów dla związanych z wykonywaniem pracy i funkcjonowaniem firm.

"Liczę, że bez większych zakłóceń zostanie ta ustawa przyjęta (przez Sejm), trafi do Senatu, a następnie odniesie się do niej pan prezydent" – mówiła.

Przygotowany przez resort rodziny projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który na stałe wprowadza pracę zdalną do porządku prawnego, został przyjęty przez rząd 24 maja. Propozycja zawiera też przepisy pozwalające pracodawcom na wprowadzenie kontroli trzeźwości pracowników i kontroli na obecność w ich organizmach środków działających podobnie do alkoholu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy