Jak mówił szef resortu edukacji, w przyszłym roku maturzyści zmierzą się z nowym egzaminem – będzie to pierwszy rocznik absolwentów systemu 8+4, wprowadzonego przez minister Annę Zalewską, przywracającego ośmioklasową szkołę podstawową. Minister Czarnek podkreślił, że uważa to za bardzo dobry ruch – dzięki nowej siatce godzin i podstawie programowej nauczanie miało stać się bardziej efektywne. Jak wpłynie to na egzaminy maturalne?
"W związku z tym więcej będzie można wymagać od absolwentów szkół ponadpodstawowych na egzaminie maturalnym i w tym kierunku to musi pójść. Wymogi egzaminacyjne, zwłaszcza z języka polskiego, muszą być na wyższym poziomie" – stwierdził minister.
Matura bez matematyki? Minister edukacji wyjaśnia
Pytany o maturę 2021 i 2022 podkreślił, że pomimo trudności spowodowanych pandemią i modyfikacjom wprowadzonym do egzaminu maturalnego – między innymi braku egzaminów ustnych – absolwenci szkół średnich nie mieli łatwego zadania.Minister edukacji i nauki podzielił się również swoimi spostrzeżeniami na temat obowiązkowego egzaminu z matematyki. Czy przyszłoroczni maturzyści będą musieli do niego podejść?
"Eksperci twierdzą, że matematyka powinna być obowiązkowa, choćby dlatego, że jako królowa nauk musi być przez wszystkich uczona i wszyscy powinni się jej uczyć, a później zdawać, weryfikować swoją wiedzę właśnie na maturze" – poinformował. Dodał również, że jego rocznik nie zdawał obowiązkowej matury z matematyki – wówczas konieczne było zdawanie historii. Matematyka nie była przedmiotem obowiązkowym od 1982 roku. Powróciła na maturę w 2010 r.
Czy kwestia egzaminu z matematyki jest więc zamknięta? Szef resortu edukacji powołuje się na rozmowy ze specjalistami i kuratorami oświaty: "Wszyscy twierdzą zgodnie, że system, w którym matematyka jest obligatoryjna, obowiązkowa, powinna pozostać i ja się przychylam do takiej tezy", podsumował.
Przypomnijmy, że tegoroczni absolwenci szkół średnich przystąpili do trzech obowiązkowych egzaminów pisemnych: na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego nowożytnego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym. Każdy maturzysta musi również przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie do sześciu takich egzaminów. Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdawane są na poziomie rozszerzonym
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.