Reklama

Reklama

Raty kredytów znowu zabolą. Stopy procentowe najwyższe od 14 lat!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PAP

Raty kredytów znowu zabolą. Stopy procentowe najwyższe od 14 lat! - Zdjęcie główne

RPP podjęła decyzję o kolejnych podwyżkach | foto PAP

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Rada Polityki Pieniężnej zadecydowała o następnej podwyżce stóp procentowych. To już dziewiąty wzrost od października zeszłego roku. Obecny poziom stopy referencyjnej jest najwyższy od dokładnie czternastu lat – od czerwca 2008 roku.

Reklama

Czerwcowa podwyżka stóp procentowych 

Choć można się było tego spodziewać, kolejna podwyżka stóp procentowych, którą wprowadziła Rada Polityki Pieniężnej, znów uszczupli portfele kredytobiorców. Tym razem wzrosły one aż o 75 pb., główna stopa NBP, referencyjna, wynosi więc 6 proc.  Co z podwyżkami pozostałych? Stopa lombardowa wzrosła do 6,5 proc., stopa depozytowa zaś do 5,5 proc. Wzrosły także stopa redyskontowa weksli – do 6,05 proc. - oraz stopa dyskontowa weksli - do 6,1 proc

Decyzja o podwyżkach jest już dziewiątą, jaką podjęła na przestrzeni kilku miesięcy Rada Polityki Pieniężnej. Cykl wzrostów stóp procentowych rozpoczął się w październiku 2021 roku. Z danych zamieszczonych na stronie Narodowego Banku Polskiego wynika, że stopa referencyjna ostatni raz osiągnęła tak wysoki poziom 26 czerwca 2008 roku. Spoglądając wstecz, kolejnym „rekordem” było wówczas 6,5 proc. – w sierpniu 2004 roku. Czy kolejny miesiąc przyniesie następne wzrosty? 

Obecne podwyżki spowodowane są inflacją, która według danych Głównego Urzędu Statystycznego  w maju osiągnęła poziom 13,9 proc. (licząc rok do roku) w stosunku do 12,3 proc. w kwietniu. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy