reklama
reklama

Rozpoczyna się Wielki Post. Środa Popielcowa – co oznacza i jak ją obchodzimy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

Rozpoczyna się Wielki Post. Środa Popielcowa – co oznacza i jak ją obchodzimy?  - Zdjęcie główne

Dziś Środa Popielcowa. Jakie znaczenie ma ten dzień? | foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Dziś Środa Popielcowa. Co oznacza, jakie towarzyszą jej zwyczaje i obrzędy? Podsumowujemy najważniejsze informacje na temat tego dnia.
reklama

Środa Popielcowa, Popielec, dawniej również Wstępna Środa – dla katolików to dzień, który rozpoczyna okres Wielkiego Postu, towarzyszy mu szczególny obrząd podczas liturgii. Do radosnych Świąt Wielkanocy symbolizujących odrodzenie pozostało 40 dni (choć tak naprawdę jest ich 46 - niedziele nie liczą się jednak do Wielkiego Postu).  

Środa Popielcowa – co oznacza? 

Tłusty czwartek, który rozpoczyna ostatni tydzień karnawału jest jednym z ostatnich dni, w którym możemy sobie, ogólnie mówiąc, pofolgować. Nie zwracamy wówczas uwagi na spożywane kalorie, w przeciwieństwie do wspomnianego Popielca. Środa Popielcowa jest świętem ruchomym, wyznacza je data Wielkanocy (w tym roku 17 kwietnia) – przypada między 4 lutego a 10 marca. Następujący po niej Wielki Post jest dla wiernych okresem pokuty, modlitwy i nawrócenia. 

Osoby, które obchodzą to święto w tym dniu powstrzymują się od spożywania mięsa (od 14. roku życia), między 18. a 60. rokiem życia obowiązuje post ścisły, czyli spożycie dwóch lekkich i jednego sytego posiłku. Jeśli chodzi o uczestnictwo we mszy, nie jest ono obowiązkowe – Popielec nie należy bowiem do świąt nakazanych. Ci, którzy tego dnia jednak udadzą się do kościoła wezmą udział w szczególnym nabożeństwie. Momentem, który odróżnia je od odprawianych na co dzień mszy jest obrząd posypywania głów pobłogosławionym przez kapłana popiołem. Symbolizuje on pokutę, żal za grzechy oraz chęć nawrócenia, sam popiół z kolei jest symbolem odrodzenia. Podczas tego gestu kapłan wypowiada słowa pochodzące z Księgi Rodzaju: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz” lub z Ewangelii według  świętego Marka „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.

To właśnie od popielcowego obrzędu pochodzi zwrot „posypać głowę popiołem”, oznaczający czyjeś przyznanie się do winy i okazanie skruchy.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama