Reklama

Sejm zadecydował, węgiel będzie tańszy. Ile zapłacimy za tonę opału?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PAP

Sejm zadecydował, węgiel będzie tańszy. Ile zapłacimy za tonę opału? - Zdjęcie główne

Ile zapłacimy za tonę węgla po wejściu w życie ustawy? | foto PAP

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Sejm uchwalił ustawę, która ma chronić niektórych odbiorców przed wysokimi cenami opału. Według założeń, mieszkańcy jednego gospodarstwa domowego mogą kupić 3 tony węgla w ustalonej cenie – 996,60 zł.

Mieszkańcy domów jednorodzinnych mogą odetchnąć z ulgą. Ustawa gwarantująca niższe ceny opału została uchwalona przez Sejm. Ustalona w niej maksymalna cena jednej tony węgla wyniesie 996,60 zł. Mowa jest o ustawie o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw. Głosowało za nią 298 posłów, 15 było przeciw, a 136 wstrzymało się od głosu.

Tona węgla za mniej niż 1000 zł. Kto skorzysta? 

Sejm ustalił, że maksymalna cena za jedną tonę węgla wynosić będzie nie więcej niż 996,60 zł. Oznacza to, że oferowany konsumentom węgiel może być tańszy. Według przepisów, członkowie gospodarstwa domowego będą mogli kupić maksymalnie 3 tony węgla w tej cenie, informuje PAP. W trakcie prac nad projektem zwiększona została wysokość rekompensaty dla przedsiębiorców z kwoty nie wyższej niż 750 zł brutto do kwoty nie wyższej niż 1073,13 gr brutto za sprzedaż jednej tony paliwa stałego sprzedanego dla jednego gospodarstwa domowego.

Rekompensaty nie będą przysługiwać bezpośrednio kupującym, tylko przedsiębiorcom, którzy sprzedawać będą węgiel gospodarstwom domowym. Podczas zakupu węgla, w cenie preferencyjnej, trzeba będzie przekazać sprzedawcy informację o ilości węgla jaki gospodarstwo domowe kupiło od dnia wejścia w życie ustawy. Wymagana też będzie deklaracja o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw lub kopia deklaracji o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw. Chodzi o zgłoszenie tych źródeł do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Do skorzystania z rekompensaty uprawnieni będą przedsiębiorcy wykonujący działalność gospodarczą w zakresie wprowadzania do obrotu paliw, wpisani do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy