Reklama

Przełom w sprawie cen węgla? Premier zapowiada rekompensaty. Kiedy się ich spodziewać?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PAP

Przełom w sprawie cen węgla? Premier zapowiada rekompensaty. Kiedy się ich spodziewać? - Zdjęcie główne

Premier Morawiecki zapowiedział rekompensaty w związku z zakupem węgla | foto PAP

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat W ciągu kilku miesięcy ceny opału rosły w bardzo szybkim tempie. W niektórych składach zaczyna brakować opału, a mieszkańcy domów za tonę węgla lub ekogroszku zapłacić muszą już kilka tysięcy złotych. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział plan zrekompensowania rosnących cen węgla.

Szef rządu poinformował o planach, nad którymi pracują między innymi minister klimatu oraz minister aktywów państwowych. „Program  zostanie przygotowany przez rząd i najpóźniej od sierpnia będzie obowiązywać”, mówił premier. Dodał, że skala rekompensat będzie uzależniona od dochodów członków rodziny.

Zwrot za zakup opału? Premier wyjaśnia

"Pani minister Anna Moskwa, pan minister Jacek Sasin, budują dzisiaj program, który będzie gwarantował, że ceny węgla będą cenami sprzed tej gwałtownej zwyżki cen z ostatnich kilku miesięcy. Chcemy, żeby ten program był gotowy najpóźniej od sierpnia" - powiedział Mateusz Morawiecki. - "W zależności od poziomu dochodu dla członka rodziny będziemy refinansować tę różnicę, lub jej część, względem tych cen, które były kilka miesięcy temu, przed gwałtowną podwyżką cen węgla na rynkach światowych" - dodał.

Oprócz rekompensat finansowych premier zapowiedział, że przygotowany zostanie taki system dystrybucji węgla, aby każdy mógł go kupić w niższej cenie w swojej okolicy. 

"Bardzo ważne są mechanizmy dystrybucji, o tym rozmawialiśmy na poprzednim posiedzeniu Rady Ministrów. Uzgodniliśmy, że (...) aby człowiek, który nie posługuje się Internetem (...) będzie mógł, tak jak do tej pory, kupić węgiel gdzieś blisko swojego miejsca zamieszkania. To jest nasze rządowe zobowiązanie" - podkreślił premier.

Według Morawieckiego, celem rządu w nadchodzącym sezonie jest doprowadzenie do tego, aby poszczególne kategorie gospodarstw domowych mogły kupować węgiel po cenach, które są dla nich możliwe do sfinansowania. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy