reklama
reklama

Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę w Łodzi. Pięknie udekorowane koszyczki wielkanocne – co wkładano do środka? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę w Łodzi. Pięknie udekorowane koszyczki wielkanocne – co wkładano do środka? [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
13
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Polska i światW Wielką Sobotę wierni ruszyli do kościoła z koszyczkiem, by poświęcić pokarmy na Wielkanoc. Zazwyczaj do koszyczków trafiają potrawy, które spożywa się podczas wielkanocnego śniadania. Niektórzy traktują to symbolicznie i wkładają jedynie jajka i sól inni – umieszczają każdą potrawę. Nie brakuje też kolorowych jajek czy słodyczy.
reklama

Tradycja święcenia pokarmów w Wielką Sobotę

Święconka, czyli koszyk z pokarmami, które święci się w kościele katolickim w Wielką Sobotę. Tradycja jest typowo polska, ale w niektórych krajach europejskich też jest obecna. Jakie potrawy wkładamy do koszyczka wielkanocnego?

Przede wszystkim jajka, które są symbolem nowego życia. Mogą być po prostu ugotowane bez malunków. Wkłada się również pisanki lub kraszanki.

W koszyczku powinien się znaleźć także baranek. Kiedyś formowało się go z masła albo ciasta. Obecnie najczęściej jest cukrowy. Przymocowana jest do niego chorągiewka z napisem Alleluja. Baranek ma symbolizować zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa. Do święconki wkładamy również sól, która ma chronić przed zepsuciem.

reklama

Powinien znaleźć się także chleb na pamiątkę chleba eucharystycznego, którym Jezus dzielił się z Apostołami. Inne potrawy, które umieszczamy w koszyczku wielkanocnym, to np. wędliny, chrzan, pieprz, babka wielkanocna oraz w niektórych regionach także miód. Wiklinę przystrajamy najczęściej białą serwetką i bukszpanem.

Obecnie święconka zawiera symboliczną ilość potraw. Kiedyś święciło się całe jedzenie, które miało być zjedzone podczas Wielkanocy. Do kościoła chodziło się z wielkimi wiklinowymi koszami, które zapewne były bardzo ciężkie.

Zgodnie z tradycją podczas śniadania w Wielkanoc bliscy dzielą się święconym jajkiem, które jest symbolem Zmartwychwstania Chrystusa. Dzielenie się nim wyraża radość, miłość i wzajemny szacunek, a także życzenie sił witalnych.

reklama

Ze swoimi święconkami przychodzą także najmłodsi. Te koszyczki są zazwyczaj pięknie udekorowane, a w środku poza potrawami znajdziemy czekoladowe zające, pisanki, słodycze czy soki – to co dzieci lubią najbardziej.

Zajrzyjcie do naszej galerii i zobaczcie, jak wyglądały święconki w Wielką Sobotę.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tuzgierz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo