Trujące produkty na sklepowych półkach
Główny Inspektorat Sanitarny regularnie informuje nas o produktach, które zostały wycofane ze sprzedaży. Szkodliwe substancje i bakterie pojawiające się od czasu do czasu w niektórych wyrobach mogą wywołać u konsumentów wiele niebezpiecznych dolegliwości. Dlatego po powrocie ze sklepu należy zachować szczególną czujność. Warto systematycznie odwiedzać stronę GIS-u i sprawdzać, czy zakupione przez nas jedzenie, suplementy diety i inne artykuły nie są trujące.Przykładowe czynniki, które decydują o konieczności wycofania produktów ze sprzedaży:
- Zanieczyszczenie wyrobu tlenkiem etylenu - rakotwórczą substancją, która może prowadzić m.in. do silnych podrażnień, zaburzeń płodności oraz wad genetycznych. Istnieje również prawdopodobieństwo, że kontakt z tym związkiem chemicznym ma niekorzystny wpływ na płód, a nawet prowadzi do poronienia.
- Obecność w produkcie bakterii Salmonella - drobnoustrojów, które powodują salmonellozę - poważną chorobę objawiającą się wymiotami, wysoką gorączką oraz biegunką. Do zarażenia może dojść m.in. w przypadku kontaktu ze skażonym mięsem, jajami i innymi produktami odzwierzęcymi.
- Migracje pierwszorzędowych amin aromatycznych z artykułów do żywności. PAA to potencjalnie rakotwórcze związki chemiczne stosowane w produkcji m.in. materiałów, które przeznacza się do kontaktu z jedzeniem (np. łyżki z tworzyw sztucznych).
W naszej galerii zdjęć umieściliśmy fotografie poglądowe produktów, które zostały w listopadzie uznane za szkodliwe.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.