reklama
reklama

Wojsko będzie wzywać na ćwiczenia. Zobacz, co musisz zrobić, jak dostaniesz pismo z armii

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: arch. Wojsko Polskie

Wojsko będzie wzywać na ćwiczenia. Zobacz, co musisz zrobić, jak dostaniesz pismo z armii - Zdjęcie główne

Wojsko wyśle "zaproszenia" na ćwiczenia 200 tys. Polaków | foto arch. Wojsko Polskie

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i światNawet 200 tys. Polaków może dostać wezwanie na ćwiczenia wojskowe. Listu mogą się spodziewać szczególnie przedstawiciele kilku istotnych dla armii zawodów.
reklama

Mowa o lekarzach, rehabilitantach, pielęgniarach, psychologach, weterynarzach, informatykach, tłumaczach, a także kierowcach kategorii C i D, czy też prawnikach. List mogą otrzymać nawet ci, którzy do tej nie mieli okazji założyć munduru. Mowa nie tylko o mężczyznach. Wezwania mogą spodziewać się również kobiety. 

Wezwania do odbycia ćwiczeń. Zignorujesz to pismo, wojsko może cię doprowadzić nawet siłą

Rekrutacja ma się rozpocząć 1 lutego i trwać do 30 kwietnia 2024 roku. Osoby, które wykonują przydatne dla armii zawodu, mogą się spodziewać, że wezwanie trafi do nich w pierwszej kolejności. MON zaznacza, że będzie możliwość wyboru terminu ćwiczenia i jednostki. 

Musimy wiedzieć, że nie możemy zignorować pisma, które wyśle do nas wojsko. Trzeba na nie odpowiedzieć, to znaczy stawić się wyznaczonym miejscu. Będzie istniała możliwość odwołania się od decyzji w ciągu 14 dni. Odmowę trzeba będzie uzasadnić, np. stanem zdrowia lub sytuacją zawodową. Co ważne, samo złożenie pisma nie wstrzymuje wykonania decyzji o powołaniu rezerwisty. W przypadku niestawienia się trzeba liczyć się z tym, że możemy zostać doprowadzeni do jednostki nawet siłą.

reklama

Jeżeli chodzi o osoby, które nie mają żadnego doświadczenia wojskowego, to oni stanowią niewielką grupę (ok. 3 tys.osób), więcej wezwań zostanie wysłanych do  rezerwistów zasadniczej służby wojskowej, osób po szkoleniu podstawowym Dobrowolnej Zasadniczej Służby Zawodowej, Legii Akademickiej oraz Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy odeszli z formacji.  Jeżeli chodzi o wiek, to w przypadku szeregowców jest to maksymalnie 55 lat. W przypadku podoficerów lub oficerów granica wydłuża się do 63 lat. 

Jeżeli chodzi o to, jak długo mają trwać ćwiczenia, to jak poinformowało Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, to wszystko zależy od zakładanych celów szkoleniowych. Może to być jeden, siedem dni, a nawet 30 i 90 dni. Niektórzy będą musieli odbyć szkolenie w cyklu ciągłym, inni -  przerwanym. Musimy wiedzieć, że to dowódcy jednostek wojskowych decydują o długości trwania ćwiczeń wojskowych.  Wiadomo, że osoby bez żadnego doświadczenia wojskowego, mają mieć zaplanowane  spotkania w weekendy. Wezwani na ćwiczenia będą mieć prawo do zwrotu kosztów dojazdu oraz rekompensaty za utracone zarobki. 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama