Reklama

Reklama

Wynagrodzenie 2022. Ile zarobisz na rękę w „Polskim Ładzie”? Policzyliśmy!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat „Polski Ład” to nowy rządowy program, który niesie ze sobą największe od lat zmiany podatkowe. Niektórych mieszkańców regionu łódzkiego nie dotkną one rażąco, ale są też takie osoby, dla których zmiany mogą być ogromne. Jak „Polski Ład” wpłynie na nasze wynagrodzenie? Odpowiedź poniżej!

Reklama

Twoja pensja w „Polskim Ładzie”. Ile zarobisz na rękę?

Na rządowej stronie internetowej pojawił się oficjalny kalkulator wynagrodzeń, który pozwala wyliczyć wynagrodzenie na rękę w przypadku, gdy uchwalone przez Sejm zmiany podatkowe w ramach „Polskiego Ładu” staną się faktem. 

„Kalkulator wynagrodzeń pozwala oszacować wysokości pensji netto w ujęciu miesięcznym, z uwzględnieniem założeń rządowego programu Polski Ład” - czytamy.

Co więcej, kalkulator wynagrodzeń pozwala także sprawdzić korzyści wynikające z rządowego programu „Rodzina 500+” oraz planowanego w ramach Polskiego Ładu programu „Rodzinny kapitał opiekuńczy”. Będzie to świadczenie w wysokości 12 tys. zł na drugie, trzecie i każde kolejne dziecko, do wykorzystania pomiędzy 12 a 36 miesiącem życia dziecka. Wypłata środków będzie następowała w formie ratalnej - po 1 tys. zł miesięcznie przez jeden rok lub po 500 zł miesięcznie przez dwa lata.

W tej samej zakładce znajdujemy również podstawowe informacje dotyczące „Polskiego Ładu”, w tym m.in. jego główne założenia:

  • podniesiona zostanie kwota wolna od podatku do wysokości 30 tys. zł;
  • do 120 tys. zł wzrośnie próg, po przekroczeniu którego trzeba będzie płacić 32% podatek (obecnie 32% podatku płaci się po przekroczeniu dochodów w wysokości 85 528 zł);
  • prowadzona zostanie tzw. „ulga dla klasy średniej” (osób, których roczne wynagrodzenie brutto znajduje się w przedziale od 68,6 tyś. zł do 133,6 tyś. zł);
  • nie będzie możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku.
CZYTAJ TAKŻE >>> 1200 zł miesięcznie dla każdego? Typowa rodzina otrzyma nawet 3600 zł

Minimalne wynagrodzenie 2022

W galerii powyżej znajdziecie liczby oparte na oficjalnych wyliczeniach ze strony rządowej dla przykładowych pensji. 

Rozpoczynają się one od 3010 złotych, bo tyle wyniesie pensja minimalna od 2022 roku.

Przypomnijmy, że projekt rozporządzenia podnoszący wartość minimalnej stawki godzinowej został przyjęty przez rząd we wtorek, 14 sierpnia. Co ciekawe, w 2022 r. płaca minimalna wyniesie więcej niż pierwotnie planowali rządzący.

Minimalna wartość wynagrodzenia w 2022 r. Wyniesie 3 010 zł brutto, to wzrost o ponad 200 zł. Obecna stawka wynosi 2 800 zł, a wynagrodzenie za godzinę pracy – 18,30 zł brutto. Dla osób zatrudnionych na popularnych „śmieciówkach”, czyli umowach cywilnoprawnych, zapowiadany jest wzrost wynagrodzenia o 1,40 zł brutto na godzinę do kwoty 19,70 zł brutto.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy