reklama
reklama

Zmarł Mirosław Hermaszewski. Jedyny Polak, który odbył lot w kosmos

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i światZmarł Mirosław Hermaszewski. Polski kosmonauta we wrześniu skończył 81 lat. Był legendą polskiego lotnictwa i nauki. Wielokrotnie nagradzany, wspominany przede wszystkim jako skromny, miły człowiek.
reklama

Tę smutną informację  przekazał na Twitterze europoseł Ryszard Czarnecki. Na oficjalnym profilu Mirosława Hermaszewskiego na Facebooku, pod jego ostatnim – wstawionym już po śmierci – zdjęciem żegnają go ci, którzy mieli okazję go choć raz spotkać, a także ci, którzy śledzili jedynie jego działalność w mediach. 

Nie żyje Mirosław Hermaszewski. Jedyny Polak, który widział ziemię z kosmosu 

Mirosław Hermaszewski zmarł w poniedziałek po południu, w jednym z warszawskich szpitali. PAP poinformowała nieoficjalnie, że chorował on na nerki i był operowany, ale wdały się komplikacje, które doprowadziły do zgonu.

W imieniu rodziny potwierdzam bardzo smutną informację o śmierci generała Mirosława Hermaszewskiego – pierwszego kosmonauty, świetnego pilota, dobrego męża i ojca, ukochanego dziadka. Odszedł na Wieczną Wartę. R.I.P

reklama

 – poinformował Ryszard Czarnecki, który był zięciem kosmonauty – jedynego Polaka, który poleciał w kosmos. 

Dzięki kosmonaucie Polska znalazła się w czołówce

Jak podaje strona hermaszewski.com, Mirosław Hermaszewski urodził się 15 września 1941 roku w Lipnikach na Wołyniu, w patriotycznej rodzinie znanej tam z działalności niepodległościowej, oświatowej i społecznej. Tam stracił ojca i wielu krewnych – sam jako niemowlę uniknął śmierci. Po wojnie, w ramach tzw. repatriacji, jego rodzina została przesiedlona do Wołowa na Dolnym Śląsku, gdzie Mirosław rozpoczął naukę. Od najmłodszych lat przejawiał zainteresowania lotnictwem. Szkołę Orląt w Dęblinie ukończył 22 marca 1964 r., jako prymus. Po dwóch latach służby w pułku lotniczym w Poznaniu uzupełnił swoje umiejętności do poziomu 1 klasy na samolocie MiG-17, wkrótce opanował pilotowanie naddźwiękowego myśliwca MiG-21. 

reklama

W 1976 roku trafił do grupy kandydatów na kosmonautów w ramach międzynarodowego programu Interkosmos. 27 czerwca 1978 r., jako inżynier pokładowy, wystartował wraz z Rosjaninem Piotrem Klimukiem z kosmodromu Bajkonur do lotu w kosmos na statku Sojuz-30. Załoga połączyła się ze stacją orbitalną Salut-6 i na jej pokładzie wykonano zaplanowany program naukowy. Lądowanie nastąpiło 5 lipca w Kazachstanie. Lot trwał 8 dni, dokonano 126 okrążeń ziemi.

Za udział w tym locie Mirosław Hermaszewski został odznaczony Orderem Krzyża Grunwaldu I kl., Medalem Polskiej Akademii Nauk im. Mikołaja Kopernika „za wybitne zasługi dla Nauki Polskiej", Złotą gwiazdą Bohaterów ZSRR, Orderem Uśmiechu, a później Krzyżem Komandorskim Orderem Odrodzenia Polski i Orderem im. Jurija Gagarina. Dzięki wyprawie Hermaszewskiego Polska została czwartym krajem na świecie, którego obywatel znalazł się w kosmosie – po Związku Radzieckim, Stanach Zjednoczonych i Czechosłowacji. 15 września 1988 roku Hermaszewsi został uzyskał tytuł generała brygady. 

reklama

"Cena nieważkości" i jego życie były bardzo inspirujące

Pod zdjęciem zamieszczonym, już po śmierci kosmonauty, na jego oficjalnym koncie w mediach społecznościowych, ludzie zaczęli go wspominać: " Miałem okazję kilka razy spotkać się i porozmawiać z Panem Generałem Mirosławem Hermaszewskim. Był wyjątkowo skromny i miły. Na zawsze pozostanie w pamięci mojej i mojej rodziny", "Spoczywaj w spokoju wielki człowieku", ">>Cena nieważkości<< i jego życie były bardzo inspirujące", "Żegnaj generale" – pisali internauci. 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu portalplock.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama