Reklama

Reklama

Ciemne chmury nad orlikami. Playarena Łódź zwraca się do prezydent Hanny Zdanowskiej

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Michał Pietrzak

Ciemne chmury nad orlikami. Playarena Łódź zwraca się do prezydent Hanny Zdanowskiej - Zdjęcie główne

Brak oświetlenia na orlikach. Reagują ambasadorzy playareny | foto Michał Pietrzak

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Sport Wzmaga się kryzys energetyczny, a wraz z nadchodzącą zimą miasto szuka oszczędności. Miejscami, które mogą na tym ucierpieć są orliki. W tej sprawie wystosowane zostało oficjalne pismo do prezydent Łodzi, Hanny Zdanowskiej.

Reklama

Kryzys energetyczny uderzy w orliki w Łodzi?

Wszyscy znaleźliśmy się w trudnej sytuacji związanej z kryzysem energetycznym. Każdy szuka oszczędności, tam gdzie może, jeśli chodzi o opłaty energetyczne. Ucierpieć na tym mogą miłośnicy sportu. To właśnie oni mogą stracić miejsce do realizowania swoich pasji. 

Podobno coraz częściej miasto wraz ze szkołami oszczędzają na opłatach za prąd, wyłączając oświetlenie na orlikach. W momencie, gdy nadchodzi zima, a dzień jest coraz krótszy, taka sytuacja jest nie do pomyślenia m.in. dla uczestników playareny. Ambasadorzy ligi piłki nożnej 6-osobowej zaniepokojeni kolejnymi odwołanymi rezerwacjami. Te spowodowane są oczywiście wyłączonym oświetleniem. 

Ambasadorzy playareny w Łodzi starali się uniknąć takiej sytuacji, zgłaszając wiosną tego roku do budżetu obywatelskiego projekt o zamontowanie automatów przedpłatowych, które pozwalałyby korzystać z oświetlenia boisk. Projekt został jednak odrzucony. 

Opłaty za korzystanie z oświetlenia na orlikach wprowadził chociażby Toruń. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu, który zarządza 8 orlikami na terenie miasta, z dniem 1. października 2022 wprowadził opłaty za korzystanie z oświetlenia na orlikach. Cena to 30 złotych brutto za godzinę. 

"Z dniem 1.10.2022 wchodzi w życie obowiązkowa opłata za oświetlenie na wszystkich obiektach typu orlik w godzinach 17-20. W przypadku uznania, że w godzinach 17-18 nie będzie konieczności zapalania światła, opłata nie będzie pobierana" - informuje MOSiR Toruń na swoich stronach internetowych.

Poniżej prezentujemy list ambasadorów Playareny Łódź do Prezydent Miasta Łodzi, Hanny Zdanowskiej podpisany przez koordynatora łódzkich rozgrywek:

Szanowna pani Prezydent, 

Łódź jest największym ośrodkiem piłki 6 osobowej w Polsce. Reprezentanci naszego miasta zostali Mistrzami Polski, a reprezentacja naszego kraju w tej dyscyplinie sportu zajęła 3 miejsce w tegorocznych Mistrzostwach Świata. Jako przedstawiciele rozgrywek dokładamy wszelkich starań, by miasto reprezentowane było w najlepszym świetle i głównie z uwagi na to, z niezwykłą troską i obawą patrzymy w przyszłość. 

Spływają do nas informacje o konieczności ograniczenia wydatków na oświetlenie, niezbędne do korzystania z obiektów sportowych typu Orlik. 

W krótkiej i długiej perspektywie czasu wpłynie to bardzo negatywnie i szkodliwie na zdrowie mieszkańców naszego miasta, rozwój sportowy i co najważniejsze - za sprawą decyzji o odcięciu światła zniknie możliwość ogólnego dostępu do obiektów sportowych na świeżym powietrzu. W tym miejscu, warto przypomnieć, że w ostatnich latach będzie to kolejna tego rodzaju sytuacja. Już raz, w 2020 roku byliśmy zmuszeni zawiesić rozgrywki z uwagi na pandemię Covid-19. Tamten czas odcisnął piętno i niósł ze sobą szereg negatywnych konsekwencji zdrowotnych dla obywateli Łodzi. 

Brak oświetlenia to w rzeczywistości śmierć dla rozgrywek, w których aktywny udział bierze 120 drużyn, ponad 3000 zawodników, którzy w poprzednim sezonie rozegrali 1630 spotkań, w większości przy sztucznym oświetleniu. 

Decyzja władz samorządowych oznacza w dużej mierze ograniczenie dostępu do obiektów sportowych, których głównym zadaniem winien być bezproblemowy do nich dostęp dla każdego, kto chce aktywnie uprawiać sport. Jest to zapewne sprzeczne z polityką władz miasta, dla których atrakcyjność na scenie ogólnopolskiej jest niezwykle istotnym atrybutem. 

Rozumiemy szereg problemów jakie niesie za sobą znaczące podniesienie cen prądu spowodowane polityką władz centralnych, jednak apelujemy o szukanie oszczędności w innych miejscach. 

Prosimy nie odbierajcie, znacznej części Łodzian, możliwości uprawiania sportu, dla wielu z nas jest to bardzo znacząca część życia codziennego i nie wyobrażamy sobie by zostało nam to ponownie odebrane. 

W liście otwartym zwracamy się do Pani z prośbą o wycofanie się ze szkodliwej polityki wyłączania oświetlenia na boiskach typu Orlik. 

Zwracamy też uwagę również, że zgłaszaliśmy tej wiosny w budżecie obywatelskim projekt o numerze L170: Modernizacja boisk wielofunkcyjnych. W naszej opinii projekt ten w znacznym stopniu rozwiązałby aktualny problem, jednak niestety został on odrzucony. 

Z wyrazami Szacunku, Koordynator Łódzkich Rozgrywek Przemysław Kaczmarek 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy