25 listopada 2019 roku na 109-lecie istnienia klubu została zorganizowana konferencja pod przewodnictwem byłej Pani Prezes, Martyny Pajączek:
!reklama!
- Dzięki temu Widzew stał się pierwszym klubem posiadającym oficjalnie zarejestrowane muzeum, które jest na tej samej liście co Muzeum Narodowe w Warszawie czy muzeum na Wawelu - powiedziała wówczas Pani Prezes o zarejestrowaniu muzeum Widzewa Łódź
- Sportowo jako Widzew cały czas gonimy piłkarską czołówkę, ale nie chcemy tylko gonić, a w pewnych kwestiach także wyznaczać trendy. Muzeum Widzewa jest pierwszym muzeum klubu sportowego zarejestrowanym w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego - mówił dyrektor muzeum, Tomasz Gawroński.
Cztery strefy w muzeum Widzewa Łódź
Niespełna rok później dowiedzieliśmy się, jak będzie wyglądać Muzeum Klubu Sportowego Widzew Łódź. Przestrzeń przeznaczona na muzeum będzie podzielona na cztery części:
- Pierwsza z nich - pod nazwą „Początek” - będzie nawiązywać do początku XX wieku, kiedy powstawał Widzew. Znajdą się tam liczne nawiązania do środowisk robotniczych, z których wywodzi się klub. Druga strefa - „Stara hala” - będzie przypominała wyglądem starą halę sportową, a znajdą się w niej pamiątki dotyczące wszystkich sekcji Widzewa. W trzeciej strefie - pod nazwą „Wielki Widzew” - znajdą się eksponaty z okresu począwszy od lat 70. do lat 80. i niezapomnianych występów czerwono-biało-czerwonych w europejskich pucharach. Będzie to strefa poświęcona wyłącznie piłce nożnej, a honorowe miejsce zajmie tam sekcja dotycząca prezesa Ludwika Sobolewskiego. W strefie czwartej - „Stadion” - prezentowana będzie najnowsza historia Widzewa - mogliśmy przeczytać na oficjalnej stronie klubu.
W muzeum Widzewa Łódź zagości nowoczesność
Na stronie dedykowanej powstającego muzeum od niedawna możemy przeczytać, że dokonano już zakupu dwóch nowoczesnych ekranów dotykowych z niezbędnym do ich funkcjonowania oprogramowaniem. Całość kosztowała 15 tysięcy złotych.Materiały audio-wizualne i wszelkiego roadzju oprogramowanie niezbędne do funckojonowania elektronicznej części muzeum będą instalowane w maju. Oprócz tego uwaga zostanie skupiona także na pracach wykończeniowych i przygotowaniu witryny zewnętrznej.
Oficjalne otwarcie Muzeum Klubu Sportowego Widzew Łódź coraz bliżej
- Gdy 6 lat temu powołaliśmy Stowarzyszenie w celu odbudowy upadłego wówczas klubu jednym z celów było odzyskanie jego tożsamości historycznej. Przypomnę, że wówczas nie mieliśmy ani jednej pamiątki, a nawet prawa do korzystania z naszego historycznego herbu. Dzięki pracy i zaangażowaniu wielu osób przez ten okres udało się odzyskać historyczny herb oraz zgromadzić i skatalogować większość najważniejszych klubowych pamiątek, które teraz znajdą swoje godne miejsce i zostaną udostępnione całej widzewskiej społeczności - podkreśla Piotr Pietrasik, prezes Stowarzyszenia RTS Widzew Łódź.
Oficjalne otwarcie długo wyczekiwanego muzeum nastąpi 1 czerwca 2021 roku. W „widzewskiej izbie pamięci” będzie można obejrzeć nie tylko zabytkowe proporczyki, koszulki, czy kilkudziesięcioletnie wydanie „Przeglądu Sportowego”.
W Muzeum Klubu Sportowego Widzew Łódź, zlokalizowanym pod trybuną D stadionu przy al. Piłsudskiego 138, kibice będą mogli również zapoznać się z historiami i sylwetkami ludzi, którzy od wielu lat tworzą historię Widzewa.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.