Reklama

Reklama

Nie ma się czym chwalić. Łódzkie na dnie w prestiżowym rankingu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Nie ma się czym chwalić. Łódzkie na dnie w prestiżowym rankingu - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Sport 2,33 zł na każdego mieszkańca – tyle w ubiegłym roku wyniosły wydatki województwa łódzkiego na krzewienie kultury fizycznej. W rankingu porównującym sportowy potencjał województw łódzkie finiszuje na miejscu drugim… od końca.

Reklama

Sportowy ranking województw przygotowany przez 50 style porównuje dane opublikowane przez samorządy i GUS, biorąc pod uwagę także kilka niezależnych opracowań. Autorzy porównali m.in. dostępność obiektów sportowych w każdym regionie, wydatki samorządów na kulturę fizyczną, a także poziom aktywności mieszkańców województw. Na tej podstawie określono perspektywy i możliwości, które każde województwo zapewnia miłośnikom sportu.

!reklama!

W rywalizacji województw łódzkie poradziło sobie bardzo słabo, finalnie zajmując przedostatnie miejsce (ex aequo z woj. lubelskim). Region najsłabiej wypadł w porównaniu liczby organizowanych tu dużych imprez sportowych. Na każde 100 tys. mieszkańców w ubiegłym roku przypadło niecałe 6 wydarzeń – to przedostatni wynik w kraju.

Nieco wyższe miejsce woj. łódzkie zajęło pod względem wydatków na kulturę fizyczną z samorządowego budżetu. W ubiegłym roku na pojedynczego mieszkańca przypadło zeń 2,33 zł. To mało, ale niemal tyle samo, co w siedmiu innych województwach; pod tym względem najlepiej jest na Dolnym Śląsku (ponad 10 zł/mieszk.).

Autorzy raportu zwracają jednak uwagę, że w niektórych konkurencjach łódzkie radziło sobie zaskakująco dobrze. Przykładem może tu być porównanie dostępności siłowni i klubów fitness. W całym regionie znajdziemy 118 takich miejsc (4,77 na 100 tys. mieszk.). To szósty wynik w tej kategorii, lepszy niż rezultat Opolszczyzny, która zwyciężyła w klasyfikacji generalnej.

W całym rankingu najsłabiej poradziły sobie województwa położone w centralnej i wschodniej Polsce.

Żle prezentuje się zwłaszcza oferta edukacyjna dla młodych sportowców: raport wykazał bowiem, że województwa lubelskie, podlaskie, świętokrzyskie i właśnie łódzkie posiadają mniej szkół z klasami sportowymi niż sam tylko Górny Śląsk.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy