Reklama

Reklama

Prezes Ekstraklasy SA: „Pracujemy z klubami nad rozwiązaniami”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Prezes Ekstraklasy SA: „Pracujemy z klubami nad rozwiązaniami” - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Sport We wtorek odbyła się specjalna wideokonferencja najważniejszych piłkarskich władz w Europie. Wieczorem Ekstraklasa SA opublikowała komunikat, podsumowujący najważniejsze decyzje wypracowane podczas spotkania.

Reklama

!reklama!

Poniżej publikujemy komunikat Ekstraklasy SA, zamieszczony na stronie ekstraklasa.org.

Dzisiaj odbyła się wideokonferencja z udziałem UEFA, ECA, European Leagues and FIFPro Europe. W imieniu polskich klubów wzięli w niej udział prezes Legii Warszawa, Dariusz Mioduski (jako członek zarządu ECA) oraz prezes Ekstraklasy S.A., Marcin Animucki (członek zarządu European Leagues).

Podczas wideokonferencji UEFA przedstawiła założenia dotyczące rozgrywek ligowych, pucharowych i reprezentacyjnych w najbliższym okresie.

Rozgrywki z udziałem reprezentacji narodowych:

  • Turniej EURO 2020 został przeniesiony na rok 2021 (11 czerwca ñ 11 lipca 2021).
  • Zaplanowane na marzec br. mecze towarzyskie oraz baraże do turnieju EURO zostaną przełożone na czerwiec 2020.
  • Zaplanowane na czerwiec 2021 roku mecze eliminacyjne do mistrzostw świata 2022 zostaną†rozegrane w innym terminie.
  • Finały Ligi Narodów / turniej EURO U21 / EURO kobiet, które miały odbyć się w czerwcu i lipcu 2021 roku, zostaną rozegrane w innym terminie.
  • Kluby będą zobligowane do zwolnienia swoich zawodnikÛw na wszystkie mecze reprezentacji narodowych, które zostaną rozegrane w nowych terminach.
Rozgrywki klubowe:

  • Jeśli sytuacja pozwoli, zostaną†podjęte maksymalne wysiłki, aby wszystkie rozgrywki w ligach krajowych oraz europejskich pucharach zostały ukończone do 30 czerwca 2020 roku.
  • Nie będzie ekskluzywności terminów dla poszczególnych rozgrywek: ligi krajowe będą mogły być rozgrywane w środku tygodnia, a mecze w europejskich pucharach w trakcie weekendów.
  • Terminy rund eliminacyjnych do europejskiej pucharów w sezonie 2020/21 zostaną ustalone w zależności od zakończeniu poszczególnych lig krajowych.
Dalsze prace i uzgodnienia terminów mają być prowadzane przez UEFA w ramach grup roboczych. Na bazie tych rozwiązań, mających wpływ na dwa kolejne sezony, Ekstraklasa wraz z PZPN i klubami będzie wypracowywać scenariusze wznowienia rozgrywek.

– Zwracaliśmy uwagę, że do rozegrania sezonu do końca, konieczne było nie tylko przesunięcie EURO, ale także rund kwalifikacyjnych w pucharach europejskich, w których nasze drużyny miały pierwotnie wystartować już w pierwszym tygodniu lipca. Teraz decyzje UEFA dają taką możliwość – mówi prezes Ekstraklasy S.A. Marcin Animucki– Musimy jednak cały czas pamiętać, że wznowienie meczów i dokończenie sezonu będzie ostatecznie uzależnione od sytuacji w kraju oraz decyzji klubów i PZPN. Niezależnie, pracujemy z klubami nad rozwiązaniami mającymi na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom pandemii dla ligi – dodaje Animucki.

W analogiczny sposób do UEFA ma działać sztab kryzysowy, który Ekstraklasa organizuje od początku tygodnia. Zajmie się on wypracowaniem rozwiązań łagodzących negatywne skutki wyjątkowej sytuacji zawieszenia rozgrywek. Wszystkie kluby wytypowały już swoich ekspertów. Będą oni działać w tematycznych grupach roboczych obejmujących aspekty: formalno-prawne, finansowe, marketingowe i sportowe. Wspólnie z ligową spółką mają zająć się wypracowaniem propozycji wprowadzenia nadzwyczajnych regulacji dotyczących rozgrywek, realizacji umów z zawodnikami czy harmonogramu i zakresu przepisów licencyjnych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy