Reklama

Reklama

Sport Łódź. Łódzkie kluby zaniepokojone coraz mniejszym wsparciem finansowym z miasta. „Tendencja spadkowa jest zatrważająca”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Sport Łódź. Łódzkie kluby zaniepokojone coraz mniejszym wsparciem finansowym z miasta. „Tendencja spadkowa jest zatrważająca” - Zdjęcie główne

Zdjęcie z derbów Łodzi: Widzew Łódź - ŁKS Łódź (fot. Bartosz Kudaj - TuŁódź.pl)

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Sport Sport Łódź. Przedstawiciele sześciu łódzkich klubów skierowali do Hanny Zdanowskiej oraz Joanny Skrzydlewskiej list otwarty, w którym wyrazili swój niepokój związany z coraz mniejszymi kwotami przeznaczonymi na ligowy sport w Łodzi. 

Reklama

Sport Łódź. Coraz mniejsze dotacje na sport ligowy w Łodzi

Pod listem do pani prezydent oraz pani wiceprezydent Łodzi podpisali się przedstawiciele sześciu łódzkich klubów reprezentujących cztery różne dyscypliny: piłkę nożną (Widzew i ŁKS), siatkówkę (ŁKS Commercecon i Grot Budowlani), żużel (KŻ Orzeł) oraz rugby (Master Pharm Rugby). 

Tematem przewodnim pisma skierowanego do łódzkich władz jest bardzo niska dotacja, jaką kluby mogą otrzymać na najbliższe półrocze. 

Przypomnijmy, że w budżecie Łodzi na rok 2021 na wsparcie zespołów ligowych zapisanych zostało 6,8 mln złotych. 

Znaczną część tej kwoty władze miasta postanowiły wydać w pierwszym półroczu, wierząc w to, że jesienią kluby będą mogły liczyć na dochód z organizacji dni meczowych, co przez pandemię wiosną tego roku było niemożliwe.

- Jeśli chodzi o pierwsze półrocze, chcemy rozdysponować kwotę rzędu 4 832 000 złotych. 2 700 000 złotych zostanie przeznaczone na koszty ogólne klubów, natomiast 2 132 000 to środki, które są przeznaczone na wynajem obiektów MAKiS - mówiła w styczniu 2021 roku Joanna Skrzydlewska.

- Wiemy, że wszystkie kluby mają problemy finansowe związane z pandemią koronawirusa, która obowiązuje już prawie przez rok. Dlatego wsłuchując się w głos przedstawicieli Rady Sportu oraz po zapoznaniu się z pismem, jakie zostało skierowane na ręce pani Hanny Zdanowskiej, zdecydowaliśmy, że na pierwsze półrocze będzie przeznaczona większa kwota - dodała wiceprezydent Łodzi.

Problem pojawił się więc w drugim półroczu. Chociaż ostatecznie pieniędzy na łódzki ligowy sport i tak w budżecie znalazło się trochę więcej niż pierwotnie zakładano, to kwoty, jakie UMŁ zaproponował klubom są mizerne.

Jak czytamy w liście skierowanym do Hanny Zdanowskiej i Joanny Skrzydlewskiej, na działalność klubów na bieżące półrocze ma zostać przeznaczone tylko 1,4 mln złotych, a 2,1 mln złotych na wynajem obiektów MAKiS. Kluby, szukając pomysłu na zwiększenie miejskich dotacji, proponują więc odwrócenie proporcji dotacji z kwotą przeznaczaną na korzystanie z obiektów MAKiS lub przeznaczenie wyższych kwot na działalność łódzkich klubów.

Trzeba podkreślić, że miejskie dotacje na ligowy sport w Łodzi, w porównaniu z niektórymi innymi większymi miastami w Polsce, są naprawdę niskie. Dla przykładu podajmy choćby Katowice. Tylko piłkarski GKS (grający w II lidze, a więc poziom niżej od Widzewa i ŁKS-u) otrzyma w 2021 roku od miasta ponad 6 mln złotych. 

Polecamy: Widzew Łódź przeprowadza hitowy transfer! To nowy król środka pola w 1. lidze?

Sport Łódź. List towary łódzkich klubów do Hanny Zdanowskiej i Joanny Skrzydlewskiej

Poniżej załączamy pełną treść listu otwartego, który podpisali przedstawiciele Widzewa Łódź, ŁKS-u Łódź, Orła Łódź, ŁKS-u Commercecon Łódź, Grot Budowlanych Łódź oraz Master Pharm Rugby Łódź. 

Szanowna Pani Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi
Szanowna Pani Joanna Skrzydlewska, Wiceprezydent Miasta Łodzi

List otwarty

Szanowna Pani Prezydent, Szanowna Pani Wiceprezydent

w imieniu łódzkich klubów (Widzew Łódź, ŁKS Łódź, ŁKS Commercecon Łódź, Grot Budowlani Łódź, Orzeł Łódź, Master Pharm Rugby Łódź) pragniemy podziękować za dotychczasowe wsparcie. Niemniej jednak niepokoi nas fakt, że kwoty przeznaczane na łódzkie kluby systematycznie maleją.

W latach 2017-2019 do podziału pomiędzy klubami na dane półrocze przypadało między 3,2 miliona złotych, a 3,5 miliona złotych. Tymczasem na bieżące półrocze ma zostać przeznaczone tylko 1,4 miliona złotych, a aż 2,1 miliona złotych na pokrycie kosztów wynajmu obiektów MAKiS. Pragniemy zauważyć, że bez działalności klubów nie miałby kto korzystać z obiektów MAKiS. Ponadto pieniądze przeznaczane na dotacje dla klubów są najmniejsze ze wszystkich dużych miast w Polsce, o czym świadczy raport firmy Sponsoring Insight. Łódzkie kluby rywalizują w swoich ligach z zespołami, które mają nie tylko większe wsparcie samorządów, ale również często są sponsorowane przez spółki skarbu państwa. Natomiast nasze kluby w dużej mierze funkcjonują dzięki wsparciu prywatnych sponsorów oraz kibiców.

Tendencja spadkowa jest zatrważająca. Jeżeli w pierwszym półroczu 2021 r. zostało przeznaczone 2,7 miliona złotych – jest to obniżka o około 20 procent. Jeśli w kolejnym półroczu mielibyśmy kolejną obniżkę i kluby otrzymałyby 1,4 miliona złotych to wynosiłaby ona aż 60 procent. Tak dynamiczny spadek wsparcia będzie miał ogromny wpływ na działalność klubów i może spowodować zniknięcie niektórych z nich ze sportowej mapy Polski.

Rozumiemy trudną sytuację miasta Łódź, która wynika z pandemii koronawirusa Covid-19, jednak łódzkie kluby również zostały dotkliwie dotknięte obostrzeniami. Praktycznie od marca 2020 roku w wydarzeniach sportowych nie brali udziału kibice, co spowodowało olbrzymie spadki przychodów (brak wpływów ze sprzedaży karnetów, biletów oraz sponsorów meczowych).

Zwracamy się z prośbą o przeznaczenie wyższych kwot na działalność łódzkich klubów w drugim półroczu 2021 lub odwrócenie proporcji dotacji z kwotą przeznaczaną na korzystanie z obiektów MAKiS.

Wiedząc o zamiłowaniu obu Pań Prezydent do sportu liczymy na pozytywne ustosunkowanie się do naszej prośby.

Ze sportowym pozdrowieniem

Podpisano
Prezes zarządu ŁKS Łódź Tomasz Salski
Prezes zarządu ŁKS Commercecon Hubert Hoffman
Prezes zarządu Orzeł Łódź Katarzyna Socik
Prezes zarządu Widzew Łódź Mateusz Dróżdż
Prezes zarządu Grot Budowlani Marcin Chudzik
Prezes zarządu Master Pharm Rugby Łódź Krzysztof Serafin, podpisał z upoważnienia Mirosław Żórawski

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy