Reklama

Reklama

Wyjątkowe miejsce na piłkarskiej mapie Polski

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Wyjątkowe miejsce na piłkarskiej mapie Polski - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Sport Nieustająca rywalizacja dwóch klubów dziś może troszkę mniej rozpala kibiców poza Łodzią, ale miasto i region wciąż kojarzą się z wyjątkowymi momentami i postaciami. Rywalizacja z Legią o mistrzowskie tytuły, europejskie puchary i słynne pojedynki z największymi markami. Młynarczyk, Boniek, Smolarek czy Żmuda – te nazwiska wciąż dźwięczą w uszach piłkarskiej Polski. Dziś Widzew gra w Ekstraklasie, a ŁKS próbuje do niej powrócić, tocząc ciężkie boje w pierwszej lidze. A jak w województwie łódzkim wygląda przyszłość oraz szkolenie piłkarskiej młodzieży?

Reklama

By to sprawdzić, przyglądamy się funkcjonującym tam szkółkom piłkarskim. Aby móc je oceniać, klasyfikować i porównywać, potrzebujemy odpowiedniego narzędzia. Będzie nim Program Certyfikacji Szkółek Piłkarskich prowadzony przez Polski Związek Piłki Nożnej. Ten innowacyjny projekt skierowany jest do podmiotów prowadzących szkolenie dzieci w zakresie piłki nożnej. Jego ideą jest wyznaczanie standardów pracy z młodymi zawodnikami, pomoc w ich szkoleniu oraz weryfikacja szkółek. Przyznanie certyfikatu na jednym z czterech poziomów (złotym, srebrnym, brązowym lub zielonym) jest równoznaczne ze spełnieniem przez nią wielu kryteriów i gwarancją odpowiedniej jakości szkolenia.

Zobaczmy, co mówi nam ten program o województwie łódzkim. W systemie zarejestrowano aż osiemdziesiąt siedem szkółek z regionu, z czego sześćdziesiąt posiada zieloną gwiazdkę. Żadna z nich nie otrzymała złotej gwiazdki, ale aż czternaście zdobyło gwiazdkę srebrną. Kto jest w tym gronie? Te akademie to: AKS SMS Łódź, KS Kutno, KS Sport Perfect Łódź, KS Warta Sieradz, KKS Koluszki, MKP Boruta Zgierze, MLKS Widok Skierniewice, Milan Club Polonia Łódź, RKS Radomsko, GOKSIR Lipce Reymontowskie, UKS Akademia Pelikan Łowicz, Miejsko-Gminny UKS Pogoń Zduńska Wola, Łódzka Akademia Futbolu, a także ŁKS Łódź.

Patrząc na to zestawienie, można już wysnuć kilka ważnych wniosków. Po pierwsze, nie ma znaczenia forma prawna funkcjonowania szkółki, miejsce, w którym jest ona ulokowana, ani to, czy posiada wsparcie uznanej marki. Sukces da się budować wszędzie. Kryteria programu wskazują kluczowe obszary. Są to infrastruktura, trening, kadry oraz program szkolenia. Wszystkie te elementy można budować, podążając różnymi drogami. Drugi bardzo ważny wniosek to geograficzne rozproszenie sieci szkółek piłkarskich. W całym regionie jest zaledwie pięć powiatów, w których nie ma żadnej certyfikowanej przez PZPN szkółki. Dzięki temu niezależenie od miejsca zamieszkania każde chętne dziecko ma możliwość znalezienia profesjonalnego miejsca do rozpoczęcia swojej piłkarskiej przygody.

Po więcej informacji o szkółkach piłkarskich z województwa łódzkiego oraz o samym Programie Certyfikacji Szkółek Piłkarskich zapraszamy na stronę www2.laczynaspilka.pl/certyfikacja.

Program dofinansowano ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE