Łódzkie rękodzieło: spod jej nitki wychodziły prawdziwe kreacje
Anna Urbańska jest teraz na emeryturze, ale wiele lat przepracowała w oświacie jako przedszkolanka. Smykałkę do szycia, szydełkowania czy robienia na drutach miała od zawsze.
- Dorastałam w czasach, kiedy nic nie było w sklepach. To był mój główny motyw działania. Nikt nie potrafił mi dogodzić w zakresie ubrań, półki sklepowe były puste, więc wzięłam sprawy w swoje ręcę - wspomina kobieta.
Łodzianka szyła sobie bluzki, spódniczki, spodnie, robiła swetry na drutach. Wykonała nawet płaszczyk. Jak mówi, pracowała w oświacie, miała czas na tego typu zajęcia po powrocie do domu. Szyła także ubranka dla swoich dzieci, np. śpioszki. Jej córeczka nosiła też wykonany przez nią batystowe sweterek.
Smykałka to jedno, ale krojenie ubrań to drugie.
- Jak się pierwsza córka miała się urodzić pomyślałam, że powinnam się nauczyć kroju. Zapisałam się na kurs Mechlińskich przy ul. Nawrot. Uczyli kroić na podstawie wymyślonego przez siebie trójkątnika, a reszta była w głowie. To był bardzo dobry sposób, bo nabrałam takiej pewności. Nie bałam się żadnego materiału, nawet drogiego. A potem przyszły lepsze czasy - wspomina Anna Urbańska.
W szafie pani Anny już nie znajdziemy ubrań z tamtych lat. Kobieta śmieje się, że gabaryty już nie te, dlatego mniejsze rzeczy oddała. Sentyment nie pozwolił na to, by tak po prostu je wyrzucić.
Przedszkolanka z Łodzi na emeryturze szydełkuje dla dzieci
Łodzianka przez wiele lat pracowała w przedszkolu. Nic więc dziwnego, że teraz własnoręcznie wykonuje przytulanki dla dzieci.
- Misia projektowałam pół roku. Nie spieszyłam się. A to główka mi nie odpowiadała, a to nóżki za krótkie. Ciągle poprawiałam - tłumaczy Anna Urbańska.
Kobieta nie uprawia masowej produkcji. Od jesieni do maja wykonała 22 misie. Każdy jest inny. W szyciu sówek kobiecie pomaga córka, która odziedziczyła smykałkę po mamie.
Panią Annę można spotkać na kiermaszach rękodzieła w Łodzi.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.