reklama
reklama

Boisz się koronawirusa? Nie daj się oszukać

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Boisz się koronawirusa? Nie daj się oszukać - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

TuLokalni Choroba zakaźna COVID-19 wywoływana przez koronawirusa spowodowała, że oszuści znaleźli nowe sposoby na wykorzystywanie naiwności ludzi.
reklama

Nowe trzy rodzaje oszustw, które pojawiły się już od momentu pierwszych przypadków wystąpienia koronawirusa w Polsce można podzielić na następujące grupy:

  • podrobione strony internetowe, platformy związane z handlem elektronicznym, konta w mediach społecznościowych i fałszywe wiadomości e-mail oferujące maski ochronne na twarz i maski chirurgiczne,
  • oszustwa telefoniczne,
  • schematy fishingowe.
Oszustwa związane z maskami ochronnymi

Specjalnie stworzone strony internetowe, platformy e-commerce wykorzystują strach przed koronawirusem. Przestępcy tworzą i zakładają konta społecznościowe, fałszywe strony internetowe, platformy handlu elektronicznego i wysyłają e-maile z ofertą sprzedaży masek ochronnych na twarz i masek chirurgicznych. W pewnym stopniu oszuści używają nazw znanych firm zajmujących się produkcją i dostawą masek (szczególnie takich, które swoją siedzibę mają w Europie). Ofiary przestępstw zobowiązane są do płatności za maseczki z góry za pomocą przelewów bankowych do innych krajów (zazwyczaj są to konta bankowe w krajach europejskich: Niemcy, Hiszpania, Portugalia, Holandia).

!reklama!

W rezultacie maski nie są dostarczane, z oszustami nie ma kontaktu, a witryny, na których złożono zamówienie – są usuwane. W niektórych przypadkach ofiary były proszone o odbiór masek z różnych klinik tylko po to, by ostatecznie dowiedzieć się o oszustwie.

Nowy typ oszustw telefonicznych

W ostatnim czasie pojawiły się nowe rodzaje oszustw telefonicznych związane z koronawirusem. Sprawcy kontaktują się z osobami starszymi przez telefon udając krewnego (często wnuka), który obecnie przebywa w szpitalu z powodu zakażenia COVID-19. Zdarzały się także przypadki, w których ofiary otrzymały drugi telefon, tym razem od rzekomego lekarza – dyrekcji szpitala w celu potwierdzenia leczenia. Po zdobyciu zaufania ofiary informuje się ją o konieczności natychmiastowego pokrycia kosztów leczenia przez przekazanie gotówki „przedstawicielom szpitala” – najczęściej pojawiają się oni pod adresem ofiary.

Listy phishingowe

Jak informuje Interpol w ostatnich tygodniach odnotowano kilka przypadków phishingowych listów i wiadomości e-mail związanych z koronawirusem. Sprawcy rozpowszechniają złośliwe linki i dokumenty zachęcające do zobaczenia specjalnych informacji dotyczących COVID-19. Niektóre z tych maili prowadzą do otwierania specjalnych stron internetowych. Część informacji na takiej stronie jest ukryta, dlatego przestępcy proszą o podanie adresu e-mail i hasła. W rezultacie mogą instalować złośliwe oprogramowanie i kraść pieniądze lub poufne informacje. Najczęściej przestępcy podają się za przedstawicieli Światowej Organizacji Zdrowia WHO.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama