To nie trudny czas dla osób, który planują budowę wymarzonego domu. Mamy coraz wyższe ceny działek i materiałów potrzebnych do wykonania inwestycji, do tego rosnące raty kredytu. Po zakończeniu budowy wcale nie jest łatwiej. Kwota utrzymania domu - opłata za prąd, gaz, wodę, zakup węgla, drzewa do kominka, już niejedną osobę doprowadziła do rozpaczy. Czy jest sposób na zmniejszenie tych kosztów? Ewa Leszczyńska, z łódzkiego Studia Wektor, przekonuje, że tak - inwestując w tak zwane domy autonomiczne, czyli samowystarczalne.
Dom samowystarczalny? Co to znaczy i jak to możliwe?
Autonomia oznacza niezależność od wszystkich mediów - energii, ciepła, wody, kanalizacji, czyli również zero kosztów utrzymania domu. Jak przyznaje Ewa Leszczyńska, jest to pojęcie jeszcze nieznane wśród polskich klientów, dlatego wprowadzono mniej profesjonalną, ale zrozumiałą nazwę - domy samowystarczalne.
Autonomia energetyczna to oczywiście fotowoltaika oparta o polskie panele PV full black 10kWh plus inteligentny falownik i magazyn energii 5kWh oraz przyłącze elektryczne energii z sieci w razie konieczności. Ciepło uzyskujemy poprzez gruntową pompę ciepła plus nagrzewnicę wtórną w systemie rekuperacji. Stosujemy chłodzenie pasywne podłogowe i jednocześnie równomiernie chłodzimy wnętrze za pomocą wentylacji mechanicznej i GPWC
- wylicza Ewa Leszczyńska. Osobom, które zdecydują się na tego typu rozwiązanie, firma zaleca do tego wykopanie własnej studni niezależnie od ewentualnego przyłącza wodociągowego, aby w sytuacjach kryzysowych uniknąć ograniczeń wody z powodu reglamentacji z sieci.
Wprowadzamy umiejętnie stosowaną retencje wody i jej wykorzystanie do toalet w sezonie jesień-zima-wiosna zamiast spłukiwania czystą wodą pitną. Jest to oszczędność 30% czystej, pitnej wody. Latem możemy podlewać ogród. Wybraliśmy też bio-oczyszczalnie całkowicie bezobsługową i bezzapachową z doskonałą filtracją i na koniec sterylizacją.
Ewa Leszczyńska przyznaje, że aby taki system działał należy zadbać o odpowiednie zatrzymanie ciepła i chłodu w domu, czyli ściany, dach, fundamenty i szyby muszą mieć właściwe parametry współczynnika U i do tego należy wyeliminować mostki termiczne.
Domy pasywne mają być małe i oszczędnie przeszklone. My zaprojektowaliśmy duże i bardzo przeszklone.
Właścicielka Studia Wektor przyznaje, że zawsze marzyła o takim domu, jednak nikt nie potrafił sprostać temu zadaniu. Uznała więc, że jest to czas na totalną rewolucję siedlisk i sama wzięła się za realizację tego zadania.
Ekościema? Zobacz, które rozwiązania nie wchodzą w rachubę
Domy autonomiczne można wybudować w każdym terenie. Jedynym warunkiem jest wielkość działki, minimum 900 mkw. Musimy bowiem wyznaczyć na niej miejsce na pompę gruntową, studnię, duży zbiornik podziemny i ewentualnie dodatkowo bio-oczyszcalnia.
My przekazujemy tylko gotowe projekty domów autonomicznych, nie budujemy ich.
Projekty są tak skonstruowane, że czas budowy w formacie stanu deweloperskiego wynosi do 4 miesięcy. Cena zależna jest od opcji, jaką wybierzemy, na pewno będzie niższa od budowy tradycyjnego domu.
My przekazujemy tylko gotowe projekty domów autonomicznych, nie budujemy ich, ale przekazujemy listę certyfikowanych ekip producenckich i organizatora budowy, czy project managera Projekty są tak skonstruowane, że czas budowy w formacie stanu deweloperskiego wynosi do 4 miesięcy. Koszt budowy domu samowystarczalnego z wszystkimi systemami jest wyższy od typowego jedynie o 10% i to dzięki specyfice rozliczeń, nasi klienci nie płacą osobno za materiały budowlane z 23% VAT.
Czytaj również: Piwnica nie ochroni nas przed zagrożeniem! Łódzka firma buduje więc schrony. Zobacz, ich projekt
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.