Reklama

Reklama

Policjanci rozdawali maseczki, podpowiadamy kto i gdzie musi je nosić [PORADNIK]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Policjanci rozdawali maseczki, podpowiadamy kto i gdzie musi je nosić [PORADNIK] - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

TuLokalni W pierwszym dniu obowiązkowego zakrywania nosa i ust policjanci na terenie Łodzi, Zgierza i Pabianic rozdawali maseczki, do których dołączona jest ulotka o sposobie prawidłowego ich używania.

Reklama

W najbliższych dniach paczki z maseczkami trafią do wszystkich powiatów. Pieniądze na zakup maseczek pochodzą ze środków unijnych, a przekazał je Zarząd Województwa Łódzkiego. Policjanci podczas rozmów z mieszkańcami pouczają i uświadamiają jak ważne jest to, by wszyscy stosowali się do obostrzeń.

!reklama!

Jak wygląda noszenie maseczek w praktyce? Gdzie obowiązkowo je nosić?

 • W środkach publicznego transportu zbiorowego oraz w samochodzie osobowym, w którym poruszają się przynajmniej 2 osoby, które nie mieszkają ze sobą.
 • W miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach i placach, w obiektach usługowych lub handlowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach – straganach.
 • W zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług (pocztowych i telekomunikacyjnych), turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym, za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynki biurowe lub socjalne, na terenie nieruchomości wspólnych.
 • Twarz należy zasłaniać po wyjściu z domu, w miejscach ogólnodostępnych, zakładach pracy i urzędach, w sklepach i na targowiskach. W budynkach wielorodzinnych usta i nos należy zakrywać także w ich częściach wspólnych. Obowiązek dotyczy także poruszania się samochodami, motocyklami, rowerami i innymi pojazdami.

Kto nie musi zakrywać twarzy?

 • Dzieci do ukończenia 4. roku życia,
 • Osoby podróżujące samochodem samotni lub z dzieckiem do 4. roku życia,
 • Osoby, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym i głębokim lub niesamodzielności,
 • Osoby wykonujące czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach z wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów,
 • Duchowni sprawujący kult religijny,
 • Kierowcy publicznego transportu zbiorowego lub kierujący samochodem wykonującym zarobkowy przewóz osób, jeżeli zapewnione jest oddzielenie kierującego od przewożonych osób,
 • Żołnierz podczas zadań służbowych.
Należy pamiętać o obowiązku odkrycia ust i nosa na żądanie organów uprawnionych do legitymowania w celu ustalenia tożsamości.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy