W najbliższych dniach paczki z maseczkami trafią do wszystkich powiatów. Pieniądze na zakup maseczek pochodzą ze środków unijnych, a przekazał je Zarząd Województwa Łódzkiego. Policjanci podczas rozmów z mieszkańcami pouczają i uświadamiają jak ważne jest to, by wszyscy stosowali się do obostrzeń.
!reklama!
Jak wygląda noszenie maseczek w praktyce? Gdzie obowiązkowo je nosić?
- W środkach publicznego transportu zbiorowego oraz w samochodzie osobowym, w którym poruszają się przynajmniej 2 osoby, które nie mieszkają ze sobą.
- W miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach i placach, w obiektach usługowych lub handlowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach – straganach.
- W zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług (pocztowych i telekomunikacyjnych), turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym, za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynki biurowe lub socjalne, na terenie nieruchomości wspólnych.
- Twarz należy zasłaniać po wyjściu z domu, w miejscach ogólnodostępnych, zakładach pracy i urzędach, w sklepach i na targowiskach. W budynkach wielorodzinnych usta i nos należy zakrywać także w ich częściach wspólnych. Obowiązek dotyczy także poruszania się samochodami, motocyklami, rowerami i innymi pojazdami.
Kto nie musi zakrywać twarzy?
- Dzieci do ukończenia 4. roku życia,
- Osoby podróżujące samochodem samotni lub z dzieckiem do 4. roku życia,
- Osoby, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym i głębokim lub niesamodzielności,
- Osoby wykonujące czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach z wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów,
- Duchowni sprawujący kult religijny,
- Kierowcy publicznego transportu zbiorowego lub kierujący samochodem wykonującym zarobkowy przewóz osób, jeżeli zapewnione jest oddzielenie kierującego od przewożonych osób,
- Żołnierz podczas zadań służbowych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.