Reklama

Reklama

1200 złotych miesięcznie absolutnie za nic. Czy Bezwarunkowy Dochód Podstawowy sprawdziłby się w Łodzi? [sonda]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

1200 złotych miesięcznie absolutnie za nic. Czy Bezwarunkowy Dochód Podstawowy sprawdziłby się w Łodzi? [sonda] - Zdjęcie główne

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy to temat, który został poddany analizie przez Polski Instytut Ekonomiczny (fot. Pixabay)

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Bezwarunkowy dochód podstawowy to nowa idea, mająca na celu wyeliminowanie ubóstwa. Zgodnie z jej założeniami każda osoba od urodzenia do śmierci mogłaby liczyć na stałe comiesięczne świadczenie pieniężne. Każda osoba dorosła otrzymałaby 1200 zł, a dziecko - 600 zł.

Reklama

Czym jest Bezwarunkowy Dochód Podstawowy?

Jak czytamy w raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego, koncepcja Bezwarunkowego Dochodu Podstawowego przewiduje wypłacanie przez państwo każdemu obywatelowi stałego comiesięcznego świadczenia pieniężnego. 

!reklama!

Uprawnienie do otrzymywania takiego świadczenia nie byłoby warunkowane spełnieniem jakichkolwiek warunków dotyczących wykonywania bądź niewykonywania pracy zarobkowej i nie zależałoby od wysokości dochodów uzyskiwanych z innych źródeł.

Innymi słowy, pieniądze od państwa należałyby się każdemu obywatelowi, bez względu na płeć, wiek, liczbę dzieci czy status zatrudnienia. 

Czy 1200 złotych miesięcznie za nic rozleniwiłoby Polaków? 

Pomysł zagwarantowania każdemu obywatelowi stałego świadczenia w równej wysokości dla wszystkich budzi wiele emocji. 

Dla jednych dochód gwarantowany byłby ucieleśnieniem podstawowej zasady sprawiedliwości, wedle której zasoby ziemi są wspólne, a wszystkie osiągnięcia ludzkości są efektem zbiorowego wysiłku oraz akumulacji wiedzy i doświadczeń przez pokolenia. 
Dla innych – wprost przeciwnie, pomysł taki byłby zaprzeczeniem podstawowych zasad sprawiedliwości oraz społecznych podstaw rozwoju, wedle których jednostki powinny być wynagradzane proporcjonalnie do trudu i wysiłku wkładanego w pracę - czytamy w raporcie PIE.

Z danych zebranych przez Polski Instytut Ekonomiczny wynika, że 73 proc. pracujących Polaków deklaruje chęć kontynuacji pracy, gdyby przysługiwał im dochód podstawowy. Jednak jedynie 22 proc. Polaków wyraża ten sam poziom pewności co do podobnego zachowania innych osób.

RAPORT POLSKIEGO INSTYTUTU EKONOMICZNEGO DOSTĘPNY JEST TUTAJ.

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy zamiast rent, emerytur i 500+?

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy sam się jednak nie sfinansuje. Skąd więc trzeba byłoby czerpać środki na wypłaty środków dla wszystkich Polaków? 

Wypłacane comiesięcznie świadczenie w wysokości 1200 lub 600 zł – dostępne powszechnie – wymagałoby znacznych nakładów finansowych, które musiałyby pochodzić albo ze wzrostu podatków, albo z rezygnacji z niektórych dotychczasowych programów polityki socjalnej, bądź też ze znacznego wzrostu zadłużenia kraju.

1200 złotych miesięcznie za nic. Czy Bezwarunkowy Dochód Podstawowy sprawdziłby się w Łodzi? 

Czy Bezwarunkowy Dochód Podstawowy sprawdziłby się w Łodzi?

Zachęcamy Was do oddania głosu w naszej SONDZIE, która dostępna jest poniżej.

źródło: Raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy