Reklama

Reklama

2021 - to będzie trudny rok dla Łodzi. W budżecie zabraknie pół miliarda złotych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

2021 - to będzie trudny rok dla Łodzi. W budżecie zabraknie pół miliarda złotych - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Niedobór będzie spłacany z kredytów, pożyczek i obligacji.

Reklama

Dokładnie, zdaniem skarbnika miasta, zabraknie 557 mln zł, by w przyszłym roku spiąć budżet Łodzi.

!reklama!

Finansowe skutki epidemii koronawirusa, zbyt małe dotacje z rządu i konieczność spłacania zobowiązań z poprzednich lat sprawią, że miasto musi mocno zacisnąć pasa. Trzeba także będzie dokończyć dotychczasowe unijne projekty oraz przygotować zabezpieczenie pod nowe projekty na kolejne siedem lat.

Dochody mają wzrosnąć z zapisanych na ten rok 4,970 do 4,994 mld zł (o 0,5 proc.), a wydatki - z 5,208 do 5,250 mld zł (o 0,8 proc.). Deficyt powiększy się więc o 7,7 proc. - z 237 do 256 mln zł. Jednocześnie magistrat będzie musiał wykupić obligacje za 301 mln zł. Czyli aż o 47,2 proc. wyższą kwotę niż w roku obecnym (205 mln).

Niedobór środków przewidziany na rok 2021 wzrośnie aż o 26 procent i wyniesie równo 557 mln zł. Magistrat zamierza pokryć deficyt kwotą ponad 530 milionów złotych z kredytów, pożyczek i obligacji. W porównaniu z tym rokiem to ogromny przyrost, bo wynoszący prawie 50%.

Priorytetem dla Urzędu Miasta Łodzi Priorytet będzie kontynuowanie inwestycji, które zapisano w Wieloletniej Prognozie Finansowej, a także dalsze realizowanie projektów unijnych i szukanie "alternatywnych mechanizmów finansowania", np. poprzez spółki z udziałem miasta.

Zabezpieczenie pieniędzy na te cele "wymagać będzie znacznego ograniczenia wydatków i zakupów inwestycyjnych o charakterze jednorocznym tylko do przedsięwzięć najbardziej koniecznych i uzasadnionych z punktu widzenia zagrożeń bezpieczeństwa mienia i osób" - napisał w dokumencie skarbnik miasta Krzysztof Mączkowski.

Także skutki pandemii nie pozostaną obojętne na dochody miasta. Wpływy z podatków, zamiast jak co roku wzrastać, zmniejszą się względem przyjętego na 2020 r. budżetu aż o 6 proc. Z powodu epidemii koronawirusa Łódź na podatku PIT zyskała w pierwszych pięciu miesiącach 36 mln zł mniej niż przed rokiem. Do tego dochodzi 17 mln straty z podatku CIT, czy też 19 mln zł mniej z biletów komunikacji miejskiej.

Tegoroczna luka w budżecie także będzie dużo większa, niż zakładano. Trzeba ją będzie również pokryć z dochodów w przyszłym roku.

Źródło: Gazeta Wyborcza 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy