W niedzielę (1 września) pod pomnikiem Chwały Żołnierzy Armii Łódź odbyły się uroczyste obchody 85. rocznicy wybuchy II wojny światowej.
85. rocznica wybuchu II wojny światowej w Łodzi
Na miejsce przybyli kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji kombatanckich oraz patriotycznych. Tradycyjnie rozpoczęto od przypomnienia powodów, dla których pamięć o bohaterach łódzkiego września nigdy nie powinna umrzeć.
- Prasa łódzka z pierwszych dni września 1939 roku wspomina o obywatelskiej, sąsiedzkiej pomocy w tworzeniu miejskich umocnień, o akcjach oddawania krwi i organizowaniu pomocy dla żołnierzy i ich rodzin. Cywile to również obrońcy, o których odwadze musimy pamiętać. Nigdy nie zapomnimy o armii Łódź, ale również o dzielnych obrońcach Westerplatte, Helu, linii Warty i wreszcie samej stolicy Warszawie oraz wielu innych bitew
- mówiła Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.
Podkreślano rolę obronności łodzian z września 1939 roku, a także zwrócono uwagę na obecną sytuację za naszą wschodnią granicą.
- Spotykamy się w dniu, który dla każdego Polaka jest symbolem narodowej tragedii. 1 września 1939 roku porządek świata został zburzony, zaczęła się era strachu, głodu, walki o przetrwanie i wolność jednostki. Nie wolno nam zapomnieć o tych wydarzeniach, nie wolno nam zapomnieć, że każda wojna przynosi śmierć człowieka. Ginęli żołnierze i cywile, dorośli i dzieci, wojna zamienia w piekło życie pojedynczych ludzi i całych narodów
- mówi Joanna Skrzydlewska, marszałek województwa łódzkiego.
I dodaje:
- Powinniśmy o tym pamiętać szczególnie dziś, gdy znowu tuż obok nas, za naszą wschodnią granicą toczą się krwawe walki, a liberalistyczne zapędy jednego człowieka, podobnie jak 85 lat temu, prowadzą do cierpienia milionów Ukraińców
Jednym z punktów obchodów było wygłoszenie apelu pamięci oraz salwa honorowa.
Obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej zostały połączone z rodzinnym piknikiem wojskowym.
Piknik wojskowy w parku Helenów w Łodzi
Dla uczestników wydarzenia przygotowano rekonstrukcje historyczne, historie wojska polskiego z czasów kampanii wrześniowej, o historii polskich bohaterów spod Arnhem opowiadała I Samodzielna Brygada Spadochronowa.Jak na każdym wojskowym pikniku nie mogło także zabraknąć grochówki z prawdziwego zdarzenia, po którą ustawiały się kolejki chętnych. Swoje punkty z atrakcjami oferowało m.in. Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Instytut Pamięci Narodowej oraz 9. Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej.
O oprawę muzyczną zadbała orkiestra dęta MPK Łódź.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.