Reklama

Reklama

Altberg Ensemble ostatni raz w tym roku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Altberg Ensemble ostatni raz w tym roku - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Ostatni w tym roku koncert zespołu Altberg Ensemble z cyklu „Barokowa Łodź".

Reklama

Altberg Ensemble ostatni raz w tym roku

Koncert zatytułowany Alla polacca, odbedzie się  23 października (środa) o godzinie 18.00 w Muzeum Miasta Łodzi przy ulicy Ogrodowej 15 (Pałac Poznańskich).

Program koncertu:
J. S. Bach (1685-1750) -  III Koncert Brandenburski BWV 1048   
G. Ph. Telemann (1681-1767) - Concerto Polonais TWV 43:G7 
G. Ph. Telemann Orchestral Suite 'Les Nations' in B flat major, TWV55
J. S. Bach II Suita orkiestrowa h-moll BWV 1067  

Wykonawcy:

Jörg-Andreas Bötticher  - dyrygent
Altberg Ensemble
Kierownictwo muzyczne: Ewa Mrowca, Jakub Kościukiewicz

Koncert odbywa się pod Honorowym Patronatem Ambasadora Konfederacji Szwajcarskiej, Jego Ekscelencji Pana Jűrg’a Burri.

Projekt dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach program „Muzyka“ realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Tym razem w programie znalazły się dzieła dwóch wielkich mistrzów późnego baroku: Georga Philippa Telemanna – jednego z najbardziej cenionych przez współczesnych twórcy niemieckiego oraz Johanna Sebastiana Bacha – dziś uważanego przez wielu fachowców za najwybitniejszego pośród twórców muzycznych wszechczasów.

W muzyce obu wielkich mistrzów baroku, ważną rolę odgrywają elementy polskie. „Styl polski“ był w tamtym czasie uważany za jeden z ważnych stylów narodowych obok stylu francuskiego, włoskiego i niemieckiego ( który stanowił syntezę tych dwóch). Bach w swych utworach często wykorzystywał polonezy – np. taki znany polonez zjawia się też w II Suicie orkiestrowej. Telemann, z kolei zapoznał  się z polskimi tradycjami muzycznymi podczas pobytu w Żarach i Pszczynie. Stworzył wiele utworów z użyciem tańców polskich.

Koncert 23 października jest jednocześnie podsumowaniem tegorocznego cyklu, który rozpoczął się od prezentacji włoskich Concerti, a następnie prezentował francuskie Ouvertures, Canzony i concerti Jarzębskiego, a wreszcie także francuskie i angielskie suity. W tym programie znalazły się zarówno koncerty jak też suity dwóch niemieckich mistrzów, syntezujących w swej twórczości włoski i francuski styl późnego baroku. W syntezie tej uwypuklony zostanie element polski, pokazując, że tradycja poloneza i mazurka jest o wiele wcześniejsza niż genialna tworczość Chopina.

Bach – Telemann, styl francuski i włoski, koncerty i suity, a wreszcie także styl polski, te wszystkie tematy łączą się właśnie w finałowym koncercie cyklu Barokowa Łódź.

Organizator: Fundacja Piąta Esencja
Sponsor: Stacja Nowa Nowa Gdynia
Partnerzy: Muzeum Pałac Herbsta w Łodzi
Patronat honorowy: Ambasada Szwajcarii w Polsce
Patronat medialny: II Program Polskiego Radia, Kalejdoskop, TVP 3 Łódź.


Źródło: Altberg Ensemble

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy