Reklama

Reklama

Wojsko na lotnisku w Łodzi. Co się tam działo? [zdjęcia]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Terroryści, uprowadzony samolot i negocjacje z porywaczami – tak wyglądał lotniczy epizod ćwiczenia Renegade/Sarex-22. Lądowanie miało miejsce na lotnisku w Łodzi. Szczegóły epizodu znajdziecie poniżej.

Reklama

Jak czytamy na oficjalnej stronie internetowej Wojska Polskiego lotniczy epizod ćwiczenia Renegade/Sarex-22 zakładał, że terroryści uprowadzili cywilny samolot, co stanowiło zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju.

W role pasażerów wcielili się podchorążowie Lotniczej Akademii Wojskowej, a w porywaczy żołnierze Żandarmerii Wojskowej i funkcjonariuszy Policji. W epizodzie wzięli też udział funkcjonariusze straży granicznej. 

Ćwiczenia wojskowe na łódzkim lotnisku. Jak przebiegały? 

Jak poinformowało Wojsko Polskie, cywilny samolot wykonywał lot w przestrzeni Polski. Wystartował z lotniska Chopina w Warszawie z planowanym lądowaniem na lotnisku w Szczecinie-Goleniowie. Z opisu akcji możemy dowiedzieć się, że w czasie wykonywania procedury odlotowej samolot „utracił łączność z organami kierowania ruchem lotniczym w obszarze odpowiedzialności kontroli zbliżania”, po czym zmienił planowany kurs. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej otrzymała informację od przewoźnika lotniczego o możliwości wystąpienia ataku terrorystycznego na podstawie otrzymanego anonimowego telefonu.

Służby kontroli PAŻP od razu powiadomiły Centrum Operacji Powietrznych -Dowództwo Komponentu Powietrznego o zagrożeniu w polskiej przestrzeni powietrznej. Dyżurny Dowódca Obrony Powietrznej podjął decyzję o uruchomieniu lotniczych sił i środków systemu Obrony Powietrznej oraz aktywacji wojskowych lotnisk interwencyjnych. Następnie uruchomiony został system powszechnego ostrzegania i alarmowania w celu przeciwdziałania zagrożeniom z powietrza. W związku z tym, że na terytorium Polski przebywa obecnie wielu obywateli Ukrainy, zrezygnowano z użycia syren alarmowych.  

Ćwiczenia Renegade/Sarex-22. Negocjowali policjanci z Łodzi 

Aktywowana została narodowa para dyżurna samolotów F-16, której zadaniem było rozpoznanie i przechwycenie uprowadzonego samolotu oraz doprowadzenie do lądowania na wyznaczonym lotnisku. Terroryści wylądowali na cywilnym lotnisku w Łodzi.

W tym samym czasie działania rozpoczęła policja. Funkcjonariusze zabezpieczyli zewnętrzny teren lotniska, zadbali również o zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Działania podjął też zespół negocjatorów policyjnych, funkcjonariuszy Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Łodzi. Negocjacje stopniowo przynosiły oczekiwany skutek – porywacze uwalniali zakładników, ostatecznie dobrowolnie się poddali.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy