reklama
reklama

Tak źle jeszcze nie było! Powietrze w Łodzi jest trujące

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź "Jest gorzej niż było" - twierdzi Łódź bez smogu. To wniosek po ostatnim raporcie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. „Roczna ocena jakości powietrza w woj. łódzkim”. Najgorzej jest na terenie aglomeracji łódzkiej, czyli w Łodzi i przyległych miejscowościach. Łódź wypadła także blado w raporcie Polityka Insight o walce ze smogiem. Szczegóły w artykule poniżej.
reklama

Zła jakość powietrza w Łódzkiem

Wnioski płynące z "Rocznej oceny jakości powietrza w woj. łódzkim” to "chyba sygnał, że trzeba coś z tym w końcu zrobić! Hanna Zdanowska, Grzegorz Schreiber" - alarmuje Łódź bez smogu na swoim fanpage'u, oznaczając prezydent Łodzi i marszałka województwa. Społecznicy dalej punktują:

  • "zwiększenie powierzchni obszarów przekroczeń poszczególnych zanieczyszczeń, a tym samym wzrost liczby mieszkańców narażonych na ponadnormatywne stężenia”.
  • od 2018 roku stężenie pyłu PM 2,5 spadało, trend został niestety zatrzymany
  • najwyższe stężenia tego pyłu odnotowano na terenie aglomeracji łódzkiej, a także w Radomsku i Piotrkowie Trybunalskim
  • zwiększyło się stężenie pyłu PM 10.
PM 2,5 to pyły zawieszone. Gdy dostaną się do organizmu, mogą powodować poważne schorzenia. Pyły PM 10 z kolei negatywnie wpływają na nasze drogi oddechowe. Nowotwory, zaburzenia rytmu serca, astma, miażdżyca, choroby układu nerwowego to konsekwencje zanieczyszczenia środowiska.

"Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w UE jest w Polsce. Z analiz Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) wynika, że z powodu smogu co roku umiera przedwcześnie w naszym kraju ok. 47 tys. osób" - czytamy na stronie Syngeos.pl.

W powietrzu w Łódzkiem jest też za dużo benzo(a)pirenu. Zajmuje on aż 7,4% powierzchni województwa i dotyczy 62,3% ludności. To jeden z najbardziej toksycznych składników smogu. Może powodować raka, negatywnie wpłynąć na płodność i ciąże.

Miasta walczą ze smogiem. Jak wypada Łódź?

Analitycy Polityki Insight przygotowali raport "Jak polskie miasta walczą ze smogiem". 

"Raport zawiera ocenę m.in. obowiązującej legislacji antysmogowej, szybkości wymiany kopciuchów, systemu kontroli i kar, jakości kampanii informacyjnych oraz rozwoju transportu publicznego i infrastruktury rowerowej" - czytamy na stronie Polityka Insight.

Łódź nie ma się czym pochwalić. Na jakość powietrza w mieście wpływają m.in. kopciuchy, czyli piece starego typu. Jak szacuje Urząd Miasta Łodzi, do wymiany pozostało ich jeszcze 47 tysięcy.

Jak wynika z danych łódzkiego magistratu, w 2017 roku w Łodzi było około 80 tys. kopciuchów. 

"W ramach rewitalizacji obszarowej oraz w programie "Mia100 Kamienic" wymieniliśmy w zasobie miejskim 4000 indywidualnych źródeł ciepła. W ramach rewitalizacji obszarowej zostanie zlikwidowanych kolejnych 2500 kopciuchów" - informuje Marcin Masłowski, rzecznik prasowy prezydenta Łodzi.

Cztery tysiące kopciuchów zniknęło w latach 2017-2021 dzięki miejskim dotacjom. Z kolei program Czyste Powietrze, inne formy wsparcia, a także indywidualne inicjatywy mieszkańców spowodowały, że nie ma 22 tysięcy pieców.

W zasobie komunalnym jest jeszcze 18,5 tys. kopciuchów do wymiany, a w prywatnym około 29 tysięcy.

 To nie znaczy, że w mieście nie robi się nic, chodzi bardziej o tempo zmian.

"W 2022 r. Łódź planuje wydać na wymianę kotłów 3 mln zł, ale prezydent Hanna Zdanowska obiecała zwiększenie tej kwoty, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Urzędnicy miejscy liczą, że uda się na ten cel uruchomić pieniądze z UE" - czytamy w raporcie.

Autorzy raportu analizują także akcje antysmogowe, kampanie informacyjne, a także komunikację miejską i ścieżki rowerowe. O ile w tym drugim Łódź wypada nieźle - wskaźnik gęstości ścieżek rowerowych nie jest zły, o tyle zdaniem autorów raportu, komunikacja miejska w Łodzi na tle innych dużych miast nie wypada najlepiej.

"Miasto przeznacza na ten cel jedynie 3,8 proc. budżetu (to 207 mln zł). Łódzkie autobusy i tramwaje pokonały w 2021 r. 72,4 wozokilometra na mieszkańca, co jest jednym z wyższych wyników spośród monitorowanych przez nas miast. Jednak od 2019 r. wskaźnik ten spadł o prawie 5 wozokilometrów (głównie z powodu zawieszenia części tras tramwajowych, spowodowanego złym stanem torowisk). Sieć przystanków nie jest bardzo gęsta – średnio na kilometr kw. przypada 5,26 przystanków, co jest wynikiem bliskim średniej wyników obserwowanych przez nas miast" - czytamy w raporcie.

Za mało buspasów, brak parkingów park&ride - to kolejne z minusów. W rankingu dobrze wypadł Kraków - to pionier w walce ze smogiem, choć zwykle jest z nim kojarzony. Tam do wymiany pozostało raptem 400 kopciuchów.

A Wam jak oddycha się w Łodzi? Komentujcie. 

fot. Polityka Insight

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama